Читај ми!

Кецеље уместо капуљача, да ли повратак униформи у школе може да допринесе једнакости

Не стишава се бура након што је једна школа донела одлуку о новим правилима облачења. У 13. Београдску гимназију више се не може ући у, на пример, тренерци или дуксерици са капуљачом. Полемика се води и на друштвеним мрежама и у медијима. Док поједини сматрају да је правилник сувише строг, други у подршци иду и корак даље - да се у све школе уведу ђачке униформе. Да ли би повратак такозваних кецеља могао да допринесе повећању једнакости међу ученицима.

Ђаци и родитељи 13. Београдске гимназије добили су, уз информацију о почетку нове школске године и обавештење о томе да су поједини одевни предмети забрањени током боравка у школи.

"Ми смо приметили да се у извесном смислу одевање наших ученика погоршало. И онда смо у складу са кодексом понашања у школи, чији је део и тај правилник о одевању, решили да га мало размотримо и да донесемо неке наше предлоге шта сматрамо пристојним одевањем. Наравно, то није мртво слово на папиру. Ми ћемо разговарати о томе и са саветом родитеља и са ученичким парламентом и надамо се да ћемо се ускладити", каже директор те школе Бојан Вучковић.

Директор додаје, да се ред некада знао, али да су се ђаци превише опустили после короне, током које су две године наставу пратили углавном онлајн, од куће.

Директор истиче да 60 одсто ученика долази у тренеркама у школу.

"Тренерка, како јој само име каже, је одећа која се носи за тренирање. Та прича, није битно како су људи одевени, није тачна. Јако је битно да прија и неком другом како сте ви одевени, да то прија и другима, не само вама", напомиње директор.

Реакције због капуљача

Од 1. септембра у овој школи на часовима није дозвољено носити мајице на бретеле, кратке мајице, шорцеве, тренерке, мини сукње, хеланке, нити стављати капуљачу на главу.

"Капуљаче су изазвале приличну реакцију. А зашто капуљаче, а зашто капуљаче? Па не могу да кажем да се то много овде носило. Ту и тамо по неко на ходнику стави капуљачу и то некако изазива језу. То је пореклом из неких криминогених кругова. Кад год видите неке навијаче који се туку или не знам, обијају се јувелирнице они су сви са капуљачама", напоменуо је директор.

Није ово први пут да нека школа постројава, поставља облачења. Једна новосадска гимназија већ 15 година има правила. Четрнаеста Београдска, пет година. За непоштовање правила следе казне. Две опомене, па смањена оцена из владања.

Тишма: Ко улази у школу треба да буде пристојно обучен

Школски психолог Бранка Тишма сматра да они који улазе у школу треба да буду пристојно обучени.

"Правилници о понашању и о облачењу постоје. С тим што неке школе то редовно померају. Како у живот улазе нови трендови у облачењу и понашању, тако треба да се мењају и ти наши правилници по школама. Када то иде редовно, како се дешавају промене, уносе се и ти захтеви према ученицима, онда ту нема много побуне“, напомиње Тишма.

Према њеним речима, велика је улога и родитеља и вршњака.

"Појавио се онај тренд када вршњаци утичу једни на друге и преко вршњачке групе утичу на родитеље. Родитељи попуштају појединачно и на крају сви попуштају. Суштински и у друштвеној средини ми немамо никакве заједничке моралне норме, етику, ми немамо на нивоу наше државе шта јесте пристојно облачење или понашање, шта није пристојно облачење и понашање", рекла је Тишма.

Гардероба и припадност

Како каже, и у медијима је доминантна једна врста облачења и понашања која није примерена школи.

"Некад су родитељи били ауторитет. Некада је школа била ауторитет. Некад је држава прописивала униформе. Морали смо сви да имамо униформе. Социјалне разлике су те које постоје и које се виде на много различитих начина. Али оно чему униформе заиста могу да допринесу, а то је да нам то не буде од првог значаја", напоменула је Тишма.

Појаснила је да деца показују преко гардеробе припадност одређеној групацији – неки носе капуљаче, одређене групације носе различите амблеме, спортска обележја...

"Ми смо у школи правили и истраживање. Један велики број родитеља деце је не само за униформе, него и за амблеме које би приказали ту припадност. Као што су многи родитељи онда рекли - да њихово дете буде поносно што иду у одређену школу. И да буде поносно кад се сретне са другима", каже Тишма.

Цело гостовање Бранке Тишме погледајте у видеу на почетку текста

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње