петак, 25.08.2023, 17:39 -> 18:34
Извор: Радио Београд, РТС
Министарство финансија предложило да минималац буде 47.154, понудом незадовољни и синдикати и послодавци
На данашњем другом састанку у оквиру преговора о минималној заради, Министарство финансија предложило је да се минимална зарада повећа 17,8 одсто, што значи са садашњих око 40.000 динара, на 47.154 динара у наредној години. Истовремено предлаже да се неопорезовани део зараде повећа око 15 одсто, са 21.700 на 25.000 динара. Понудом нису задовољни ни синдикати, ни послодавци.
Понуђено повећање од 17,8 одсто синдикати су одбили, траже да буде веће и не одустају од захтева да се пре редовног повећања од јануара, минималац повећа још једном у овој години.
"Министарство финансија је предложило пораст минималне цене рада од 17,8 одсто, а предлог Министарства ишао је у пакету са понудом да се неопорезиви део зараде дефинише на нивоу од 25.000 динара, што је 15 одсто повећања неопорезивог дела свих зарада", каже Зоран Ристић, представник УГС "Независност“ у преговарачком тиму.
Синдикати остају при томе да минималац треба почетком 2024. да се изједначи са минималном потрошачком корпом, која је нешто мања од 52.000 динара.
"Захтев синдиката и даље је да се један део од 1. септембра повећа и да после од нове године разговарамо о минималној цени рада која би се примењивала за наредну годину. За уторак је заказана седница колегијума Социјално-економског савета и остаје да се види став државе и има ли простора за корекцију. Спремни смо за разговоре, ово је недовољно повећање", наводи Зоран Марковић, представник СССС у преговарачком тиму.
Послодавци разматрају предлог
У Унији послодаваца сматрају да би повећање могло да буде ниже, као и да ће размотрити да ли да прихвате предлог или да траже повећање неопорезивог дела зараде.
"Нисмо очекивали оволики раст, мислили смо да ће се водити проценама инфлације за 2024. и нисмо задовољни, сматрамо да ће овако висок раст минималне цене рада у великој мери утицати на предузећа која послују са великим проблемима и имају запослене на минималној цени рада", наводи Љиљана Павловић, представница Уније послодаваца.
Држава тражи баланс
Министар финансија Синиша Мали рекао је пре нове рунде преговора да влада покушава у што већем обиму да изађе у сусрет и послодавцима и синдикатима.
Наводи да свако има своје жеље, али да мора да се прави баланс између повећања плата и броја запослених.
Уколико се радници и послодавци не договоре, коначну одлуку о минималној цени рада доноси држава.
Крајем јула председник Републике најавио је да ће минимална зарада бити повећана до краја године на 400 евра.
Коментари