Невреме, праћено олујним ветром и кишом, захватило је Краљево.
Невреме на југозападу Србије, последице олује у Београду – две заглављене особе спасене из возила, ветар носио кров са зграде парламента
Невреме, праћено олујним ветром и кишом, захватило је Краљево. Јак пљусак и у деловима Београда, где је јуче за пола сата пало од 30 до 50 литара кише по метру квадратном, што је количина која се просечно из облака изручи за месец дана. Милош Миленковић, помоћник начелника Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуаиције МУП-а Србије каже за РТС да су у Београду спасене три особе, од којих су две биле заглављене у возилу. На територији целе земље интервенисано је на 75 локација.
Невреме у Краљеву
Јак пљусак и грмљавина у Београду
Јак пљусак, праћен грмљавином, захватио је поподне делове Београда.
РХМЗ: Пљускови са грмљавином после подне, могућ и град
РХМЗ је саопштио да се током послеподнева на подручју Западне, Југозападне, Централне и Југоисточне Србије, као и у Бачкој и Банату, очекују местимично пљускови са грмљавином, а локално је могућа и појава суградице и града.
У појединим деловима Београда локални пљускови са грмљавином.
Брнабићева обишла Бачку Паланку: Држава ће у најкраћем року помоћи у санацији штете
Премијерка Србије Ана Брнабић обишла је Бачку Паланку, општину која је, уз град Нови Сад, претрпела највише штете у олујним невременима, и поручила да ће држава у најкраћем могућем року, без одлагања, помоћи у санацији штете и отклањању последица невремена.
"Оно што је најважније - држава неће оставити своје грађане на цедилу, помоћи ћемо у санацији штете и отклањању последица невремена, баш као што смо урадили након поплава. То ћемо урадити у најкраћем могућем року, без одлагања", навела је Брнабићева на Инстаграму.
Она је додала да ће држава уложити "надљудске напоре да деца у септембру имају редовну наставу у безбедним објектима, домаћинства сигуран кров над главом" и да свим становницима буде обезбеђена обновљена инфраструктура.
Председница Владе Србије је саопштила и да је у Бачкој Паланци посетила породицу Мијаљковић, која је остала без своја два члана.
"То је нешто што им нико на свету, ни на који начин, не може надокнадити. Све што бих рекла је сувишно, осим да ћу лично тражити одговорност за све који су својим нечињењем довели до тога да буду изгубљени људски животи", поручила је Брнабићева.
ЕДБ: Санирана већина кварова на дистрибутивној мрежи
Велико невреме које је у суботу захватило Србију, праћено снажним ветром, интезивном кишом и градом, као и грмљавином, поново је нанело значајну штету на дистрибутивној мрежи. Невреме је посебно погодило град Београд.
Све расположиве екипе Електродистрибуције Београд су одмах изашле на терен и непрекидним анажовањем санирана је већина кварова на дистрибутивној мрежи, посебно када су у питању кључни електроенергетски објекти.
У току је санирање преосталих, пре свега индивидуланих кварова на дистрибутивној мрежи, који су настали углавном као последица падова стабала дрвећа на дистрибутивну мрежу, пре свега на подручју Огранака Земун и Баново Брдо.
Све расположиве екипе Електродистрибуције Београд биће непрекидно на терену док не буду санирани сви преостали појединачни кварови на мрежи.
И на територији Србије, захваљујући непрекидном ангажовању свих расположивих капацитета Електродистрибуције Србије, санирана је велика већина кварова на дистрибуитвној мрежи који су последица јаког невремена од суботе.
У току су интензивни радови на санирању преосталих, пре свега индивидуалних кварова на мрежи, и то у најкраћем могућем року.
Шапић: Скоро све улице проходне, озбиљније схватити најаве временских непогода
Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је, поводом невремена које је захватило Београд, да су све екипе на терену како би уклониле последице невремена и да су "практично све улице" проходне, а да се прикупљају сломљене гране и дрвеће.
Он је за Танјуг рекао да "морамо да прихватимо нову реалност да нам се клима мења" и апеловао на Београђане да почну озбиљније да схватају најаве временских непогода.
"Моја порука је иста као она коју сам упутио два, три сата непосредно пред почетак јучерашњег заиста великог невремена које је кренуло око 14.15, 14.30 часова, а то је да се без преке потребе не излази напоље", рекао је Шапић.
Он је нагласио да је невреме у суботу било "далеко интезивније и снажније" од претходног невремена у Београду.
"Падао је град величине тениске лоптице, нанео је велику материјалну штету, а могао је и да повреди некога", навео је Шапић. Шапић је рекао да је било неколико интервенција где су морали да извлаче аутомобиле из воде.
"Имали смо пар интервенција, поново су се у улици Марка Челебоновића заглавила два аутомобила, па смо људе извлачили.
Поставићемо додатне знакове на тим местима улегнућа, где људи не знају, па упадну у тај практично 'базен' воде", додао је он. Градоначелник Београда рекао да је су све екипе на терену и да се санирају последице невремена према приоритетима.
"Пратично смо све улице ослободили, сада идемо да скупљамо дрвеће које је пало. Углавном су попадала трула стабла или она која нису била орезана. Зато морамо да урадимо посебну анализу сваког стабла, јер се нека оштећења или уколико је труло не виде споља. Онда наиђе оваква олуја, па она пукну и нанесу материјалну штету, а и постоји ризик да се неко повреди", додао је Шапић.
Све градске службе, како је истакао градоначелник Београда, биле су све време у комуникацији на терену.
"Све време смо комуницирали, где је ко могао да оде, шта је ко могао да обилази. Седнице штаба не постоје, јер он заседа све време како би се пратила ситуација", додао је Шапић и истакао да ће служба која је некада радила два, три пута годишње, сада морати на дневном нивоу да ради, јер се клима мења и овакве сличне временске непогоде постају наша нова реалност.
РХМЗ: На западу земље, у Шумадији и Банату могући пљускови праћени грмљавином
У наредена два сата на подручју западне Србије, Шумадије, као и у Банату могући су локално краткотрајни пљускови са грмљавином.
Припадници МУП спасили три особе од невремена, повређених није било
Три особе спасене су у акцијама припадника ватрогасно-спасилачких јединица Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова током невремена које је јуче и синоћ погодило Србију, саопштио је МУП.
Како се наводи, повређених и погинулих није било. Изведено је укупно 75 интервенција у отклањању последица невремена праћеног јаким ветром, кишом и градом.
Ватрогасци-спасиоци били су ангажовани у гашењу пожара изазваних ударом грома, уклањању оборених стабала, кровова и урушених фасада, као и црпљењу воде, истиче се у саопштењу.
Припадници ватрогасно-спасилачких јединица интервенисали су на територији Београда, Колубарског, Средњебанатског, Севернобанатског, Јужнобанатског, Јужнобачког, Севернобачког, Јабланичког, Борског, Зајечарског и Шумадијског округа.
На свим интервенцијама било је ангажовано укупно 138 ватрогасаца-спасилаца са 57 возила. У Београду је било 39 интервенција отклањања последица невремена, на којима је ангажован 91 ватрогасац-спасилац са 36 возила, наводи се у саопштењу.
У многим деловима престонице падао је град, ветар је обарао дрвеће, носио контејнере, а бујице су потопиле и улице и аутомобиле. Милош Миленковић наводи да су током суботе ватрогасци-спасиоци били ангажовани на 39 локација у Београду где је учествовао 91 припадник тог сектора.
Миленовић каже да су вaтрогасци-спасиоци уклањали стабла са коловоза, црпели воду, као и уклањали лимене и друге кровне конструкције а услед олујног ветра који је наступио спасене су три особе.
Како је напоменуо, од тога су избављене две особе заглављене у возилу у Улици Марка Челебоновића на Новом Београду.
Додао је да су, између осталог, уклоњени делови крова са зграде Поштанске штедионице и Скупштине Србије.
Што се тиче шире територије Србије, Милековић каже да су припадници Сектора за ванредне ситуације интевенисали су на 75 локација и то у Севернобачког, Јужнобачког, Севернобанатског, Средњебанатског, Борског, Шумадијског, Зајечараског и Јабланичког округа.
Нагласак је, каже, као и у Београду био на техничким интевренцијама, а није било потребе зе евакуцијом и спасавањем.
Према његовим речима, на три места интревеснисано је због пожара изазваног громом у Ечки и Тителу.
Рени бунари били без струје
У Београду су током невремена рени бунари остали без струје. Дарко Главаш секретар Секретријата за ванредне ситуације Града Београда каже за РТС део Чукарице и Новог Београда остали без струје па је самим тим и било угрожено водоснабдевање новобеоградске стране Саве, Земуна и Бежанијске косе.
Навео је да се вода са Чукарице преусмеравала ка Новом Београду али да су екипе Електродистрибуције Београд брзо решила проблеме са нестанком струје.
Главаш каже да је тренутна ситација са снабедавњем струјом стабилна. "Остало је неколико стотина потрошача без струје у централном деловима као и рубним деловима града у Лазревцу, Обреновцу. Екипе ЕДБ-а откањају кварове".
Истиче да се не очекују изливања на токовима Саве и Дунава, осим могућих проблема у вези са успорењем тока Саве.
Коментари