Читај ми!

Срби у Крајишту код Липљана обележили сеоску славу упркос негодовању Албанаца  

Расељени Срби из Крајишта код Липљана окупили су се у оштећеној сеоској цркви и обележили храмовну славу Свете Враче, показујући интересовање за своја имања и повратак на њих, упркос видљивом неслагању локалних Албанаца.

Трећу годину заредом више од педесет Срба окупља се у свом Крајишту, у којем су данас добили и поруку да нису добродошли, иако су прошле 24 године од ратних сукоба.

Њихове комшије Албанци су на свакој од бандера крај пута до црквеног дворишта и православног гробља поставили заставе "ОВК", али и Албаније, Сједињених Америчких Држава, те заставе плаво-жуте боје које за већинску заједницу симболишу државност на Косову. Преко разгласа чуле су се песме о оснивачу "ОВК" Адему Јашарију.

Липљански парох Драгиша Јеринић служио је празничну литургију и пререзао славски колач.

"Без обзира на то што својом музиком то покушавају, они данас код нас не могу да изазову гнев, јер ми се радујемо данашњем празнику и радосни смо што нас је господ окупио у овом светом храму", рекао је Јеринић.

Пре три године, а на иницијативу Срба из Крајишта, расељених у Липљану, Грачаници и околним српским срединама, парох Јеринић је организовао окупљање и богослужење у цркви, која је услед ратних сукоба видно оштећена.

"Прошле године смо кренули да обнављамо наш свети храм, ове године се мало стало са тиме и сам Бог зна зашто је то добро. Надам се да ћемо у наредном периоду да наставимо са обновом да прво средимо унутрашњост, куполу вратимо на своје место и храм уредимо да изгледа онако како доликује", објаснио је Јеринић.

Гробље крај цркве обрасло је у шибље и коров, а споменици су поломпљени или видно оштећени.

"Нисам могла да приђем гробу свог брата од стрица и упалим му свећу. То што пуштају музику док се ми молимо Господу нама не смета, али ми смета зашто не дају да у миру почивају на својој земљи", прича Верица Младеновић из Крајишта. 

Славица Поповић тврди да су све српске куће и имања у селу узурпирани.

"Овде сам рођена, у овој цркви крштена. Кућа ми је била на 20 метара од цркве. Запалили су је и све узурпирали. Прошла сам крај својих њива. Обрађују их и убирају летину већ 24 године док ја купујем хлеб својој деци. Само би желела да их питам како им је док једу и узимају туђе", прича Славица.

Готово четврт века Срба из Крајишта не могу да врате своју узурупирану имовину, а о повратку у село нема ни говора. Питају се "да ли су то демократске вредности и успех владе у Приштини".

Председник привременог органа за општину Липљан Милан Јоксимовић каже да је управо због јаког отпора локалних Албанаца изостала иницијатива за повратак Срба у Крајиште.

"Сва српска земља и имовина су узурпирани. Има људи са више од 10 хектара земљишта које не само да не могу да врате, већ ни да приђу и виде своја имања. Ове године је као што видите утростручено полицијско обезбеђење око црвке, где смо се ми окупили. Док је ова власт у Приштини тешко да ћемо моћи говорити о било каквом повратку или повраћају узурпиране имовине", каже Јоксимовић. 

Крајиште је до ратних сукоба 1999. године било већински српско село. У њему је  живело 27 српских породица, а данас ниједна.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње