Читај ми!

Биометријско препознавање, где је граница између заштите података и личне безбедности

Безбедност података - како да нађемо средину при употреби камера за видео надзор и биометријског препознавања? Да будемо безбедни, али и да наши подаци остану приватни. Повереник за приступ информацијама од јавног значаја и заштиту података Милан Мариновић истиче да су у разговорима с представницима органа и страним колега дошли до закључка да неке границе не треба прелазити. Петар Антић, правни саветнк, упозорава да употреба оваквих биометријских камера може да угрози људска права, да задире у приватност грађана.

Два пута је повучен сет закона о полицији, а један од разлога јесте и тај што се није дошло до консензуса о употреби биометријског надзора, а полемика о томе не јењава.

Међутим, Милан Мариновић истиче да је сада то "прилично јасније", а  да су томе допринела искуства из различитих земаља изнета на недавно одржаној конференцији у Београду.

Због тога што су наши представнци органа, МУП-а могли да чују искуства других држава, чланица ЕУ на исту тему.  Дошли смо до закључка да неке границе не треба прелазити. Добро је што МУП сада размишља у том смеру и што су одустали од неких предлога, који су раније били актуелни", оцењује повереник. 

Петар Антић упозорава да употреба оваквих биометријских камера може да угрози људска права, да задире у приватност грађана. Могућа је, каже и дискриминација с обзиром да бометријске камере могу да категоришу људе и по неком личном својству као што је боја коже. 

Када се говори о јавним скуповима, додаје да је могућа и категоризација по популистичкој оријентацији и касније дискриминација таквих људи. 

"Зато је за увођење оваквих камера, изузетно важно јачање вадавине права у земљи када се уводи оваква технологија", наглађава Антић. 

Мариновић поручује да обе стране морају да сарађују.

"Ми имамо с једне стране оне који су за високи развој технологије, за убразану дигитализацију, за убрзану вештачку интелигенцију. Али не обраћају пуно пажње на људска права, у конкретном случају на заштиту података о личности. С друге стране смо ми, који се залажемо за заштиту података о личности и за друга људска права, чак и по цену мало успореније дигитализације", сматра Мариновић.

Повереник мисли да договор може да реши све, да решење постоји, како каже, негде између и да свако треба да се одрекне неког дела колача. 

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње