Читај ми!

Да ли бисте узели књигу из књижаре, а да не платите - докле је стигла борба за ауторска права

Фотографије, музика, базе података, рецепти за нова јела - сви ти производи људског ума и креативности су интелектуална својина. На интернету се често присвајају без сагласности, а све чешће нелегалним путем. Иако прописи који штите ауторска права прате европске законе, у пракси се, оцењују упућени, на епилог судских поступака чека годинама.

Да ли бисте узели књигу са полица књижаре, а да не платите? Зашто је онда за већину прихватљиво да на интернету преузме нечији текст, песму или фотографију, а да аутору не плати? Пиратерија је најчешћи облик кршења права интелектуалне својине, а свест да је то кривично дело и даље није развијена у нашој земљи.

Адвокат Драган Милић каже да се велика већина ствари које се појављују на интернету од фотографија, музике, мимова, неких текстова, постова су нечија ауторска дела и тај неко има право на то.

"Као што имамо својину над неком ствари, да ли је то бицикл и ово је само нематеријална вредност, али је подједнако је својина и важна том неком који од тога живи", истиче Милић.

Непоштовање нечије својине подлеже одговорности. Ипак, и даље није велики број аутора који потраже заштиту пред судом. Разлози вишеструки.

"Проблем са нашом праксом јесте у оптерећености судова и у поступцима који дуго трају и то је разлог зашто се аутори често одлучују да не покрећу поступак. Просечно трајање једног судског поступка за утврђење повреде ауторског права је две до три године у првом степену", каже адвокат Мина Јовановић Нинковић.

"Разговарали смо и о проблему вештачења у судском поступцима, где се на пример поставља питање да ли је одређена интектуална творевина уопште ауторско дело“, рекао је проф. др Душан В. Поповић са Правног факултета у Београду.

Борбу са нелегалним преузимањем садржаја са интернета воде готово све земље. Тренд пораста коришћења пиратских сајтова који је забележен током короне - од чак 40 одсто и даље није заустављен.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом