Београд и Сарајево овог јутра међу најзагађенијим градовима на свету, кошава ће очистити ваздух
Према подацима сајта Ервижуал, Београд се овог јутра налази у врху листе најзагађенијих великих градова на свету. Према најавама метеоролога, ускоро стиже кошава која ће очистити ваздух у престоници.
Квалитет ваздуха овог јутра у Београду је загађен, показују подаци Беоека. Најзагађенији ваздух удише се на Бановом брду, Стојчином брду, Овчи и Великим Црљенима.
Када је реч о степену загађености највећих градова на свету, Београд је у 8.25 заузимао четврту позицију са индексом загађености 170. Испред наше престонице су само Сарајево, Делхи и Лахоре.
Главни загађивач у Београду су ПМ 2,5 честице, а њихова концентрација је чак 18,4 пута већа од границе коју Светска здравствена организација препоручује.
Међутим, овог јутра Београд није и најзагађенији град у Србији. Од њега су загађенији Лесковац (185), Чачак (178) и Нови Сад (176). Ваздух је загађен и у Ужицу, Ваљеву и Панчеву.
Препоруке грађанима
Када је ваздух јако загађен, као што је данас случај у појединим градовима у Србији, треба поштовати препоруке стручњака.
Треба скратити дужину и смањити интензитет напорних активности. Правити чешће паузе у свим активностима у спољашњој средини", наводи се у препоруци на сајту Градског завода за јавно здравље Београда, посвећеној квалитету ваздуха.
Осетљивим категоријама становништва саветује се да вежбање обаве у затвореном простору.
Не треба отварати прозоре када је квалитет ваздуха оцењен са "загађен" или "јако загађен".
Концентрација загађујућих материја је највећа у периоду грејне сезоне, у вечерњим, ноћним и јутарњим сатима.
Тада је пожељно проветрити просторије неколико пута у току дана, и за то бирати периоде када је очекивано концентрација загађујућих материја најнижа, а то је оквирно између 11 и 15 часова.
Ако сте мислили да вам хируршке маске могу помоћи, то није тачно. Оне помажу да се смањи иритација дисајних путева, али ПМ-10 и ПМ-2,5 честице продиру и кроз такве маске.
Поједина истраживања указују на заштитне ефекте одређене хране. Препорука је да се у загађеним подручјима узима храна богата Бе-витаминима, витамином Це и Е, затим омега-3 масним киселинама, што се везује са антиоксидативним и антиинфламаторним својствима ових састојака.
Коментари