Читај ми!

Зашто се патријарх устоличава и у Пећкој патријаршији

На улазу у Руговску клисуру, у близини Пећи, дуж реке Пећке Бистрице налази се манастирски комплекс Пећка Патријаршија. Један је од најзначајнијих споменика српске прошлости, где се вековима налазило седиште српских архиепископа и патријараха, која је била стециште теолога, књижевника, уметника и најумнијих Срба. Ту се данас устоличује српски патријарх Порфирије, који носи и титулу митрополита Београдско-карловачког и архиепископа Пећког.

Од уједињења Српске православне цркве 1920. године патријарси Српске православне цркве се устоличавају и у Саборној цркви у Београду и у Пећкој патријаршији на Косову и Метохији.

Пећка патријаршија је српски Сион јер је Свети Сава желео да она буде светионик за све цркве и епархије под њеном јурисдикцијом од добијања аутокефалности 1219. године, рекао је у разговору за РТС архимандрит Иларион и изабрани епископ Новобрдски.

Идеја да је седиште српске цркве - српски Сион, постојала је прво у Жичи, која је била прво седиште архиепископа српских.

"Да би се касније то седиште пренело у Пећку патријаршију због тадашњих околности, јер је тада Жича била изложена различитим упадима непријатељских народа, те је седиште српске цркве померено дубље у унутрашњост српских земаља, по благослову Светог Саве. А то је све учинио наследник Светог Саве на трону, архиепископ Арсеније", рекао је архимандрит Иларион.

То се, како каже, говори у концепту живописа у најстаријој цркви Пећке патријаршије, Цркви Светих апостола - који представља сцене са Сиона.

"Порука је двострука. Једна јесте да је Пећка патријаршија део једне свете саборне, апостолске цркве, оне цркве која је настала на Сиону у Јерусалиму. Са друге стране, та црква треба да буде средиште свих цркава и епархија које су под њеном духовном и административном јурисдикцијом", објашњава архимандрит Иларион.

Пећка патријаршија представља ризницу црквене уметности и градитељства које је трајало скоро шест векова.

Прва црква је зидана у 13. веку а затим су дозидане цркве Светога Димитрија и Пресвете Богородице Одигитрије.

Чувар вере и српства на КиМ

Црква Светих Апостола подигнута је делимично на темељима и зидовима старијег храма близу метохијске равнице средином 13. века.

У архитектонском смислу она представља јединствену спону између рашког и српско-византијског стила градње. Цркву је подигао архиепископ Арсеније Први, који је одлучио да дотадашње средиште архиепископије у манастиру Жичи премести у ове безбедније крајеве.

Фреске потичу из различитих периода и целокупна историја средњевековног зидног сликарства налази се на зидовима Пећких светиња.

Ктитор бочне Цркве Светог Димитрија је архиепископ Никодим. Подигнута је двадесетих година 14. века у облику скраћеног уписаног крста са пространом куполом. Фреско сликарство заслуга је архиепископа Јоаникија Другог.

Црква Свете Богородице Одигитрије саграђена је 1330. године поред јужног дела цркве Светих Апостола, а подигао је Данило Други, велики духовник, неимар, дипломата, биограф и песник.

До Богородичине цркве с јужне стране Данило Други саградио је и црквицу Светог Николе, једнобродну грађевину од камена и опеке. Првобитни живопис није сачуван, а најпознатији сликар седме и осме деценије 17. века Зограф Радул поново је осликао цркву.

После доласка Турака на Балкан, манастирски комплекс је више пута био озбиљно оштећен а богата ризница опљачкана.

Обнављан је и осликаван да би поново задобио своју првобитну духовну и политичку улогу.

После Првог светског рата, када је дошло до уједињења српске цркве, 1924. године у Пећкој Патријаршији устоличен је патријарх Димитрије, први пут после 1766. године, и од тада се сви изабрани српски патријарси тамо устоличавају.

И поред губитака драгоцене имовине током векова, ризница Пећке патријаршије представља једно од највећих блага српске средњевоковне државе.

Од 2006. године Пећка патријаршија је део светске културне баштине од изузетне вредности, а 2008. године током реконструкције враћена јој је тамно црвена боја, каква је била и у време градње.

понедељак, 23. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње