Прате се водостаји, воденица Павла Петровића показује шта се може очекивати
Протеклог викенда пала је велика количина падавина. У неким деловима Србије, изазвала је бујичне поплаве које су нанеле штету, пре свега, на путној инфраструктури. Синоћ је проглашена ванредна ситуација за насељена места Богданица и Дружетићи, у општини Горњи Милановац. Ванредна одбрана од поплава на снази је у Ужицу и Чачку.
Снажно невреме захватило је подручја општина Горњи Милановац, Чачак, Пожега, Ариље, Ивањица. Причињена је и знатна штета на пољима, воћњацима, малињацима, али и инфраструктури.
Овог јутра нема кише, али је у Чачку на Западној Морави на снази ванредна одбрана од поплава. На критичним местима организована су дежурства и ситуација се редовно прати – ако буде потребно биће ангажовано додатно људство и механизација.
Начелник градског штаба за ванредне ситуације Братислав Зечевић каже да су јуче имали једну евакуацију, када је извучена жена са двоје унучади. Спасен је и један кајакаш.
Високи водостај је и у Лучанима где је кота 514 центиметара, а у односу на пре три дана је двоструко виша.
Река Каменица, чији је пораст изазвао велику штету, сада је у кориту, на коти од око пола метра.
Помоћник градоначелника Чачка Милош Стеванић каже да су у селу Јанчићи поплављена домаћинства, викендице, а сами мештани се не сећају када је Каменица толико штете нанела.
Комисија је, каже, већ на терену, а грађани могу и сами поднети пријаву за накнаду штете.
Падавине за викенд и бујичне воде оштетили су макадамске путеве у ивањичкој општини, било је и града па има штете и у малињацима.
Река Каменица оштетила је мост у Богданици, урушио се и мост на реци Чемерници. За данас је најављено да ће комисије изаћи и да ће почети пописивање штете.
Општина Горњи Милановац обезбедила је смештај за чланове поплављених домаћинстава, али мештани су отишли код родбине.
У насељеним местима Богданица и Дружетићи проглашена је ванредна ситуација, а 50 домаћинстава нема струју.
Павле Петровић из Горобиља, коме је поплављена кућа, дежурао је код воденице која је главни информатор да ли ће бити поплаве. Воденица се налази на ушћу Скрапежа у Ђетињу.
"Вода је тренутно у кориту и нема опасности од изливања. Ноћас око 23 часа, поноћи вода је почела да се враћа у корито, тренутно је безбедно", каже Павле Петровић, чији је чамац за евакуацију у приправности.
Наводи да је примио небројено много позива, јер људи желе да се информишу о тренутном стању. Звао га је више пута и Сектор за ванредне ситуације како би проверили да ли му је потребна помоћ.
Локални пут који повезује Гучу и Пилатовиће је до раних јутарњих сати био у прекиду. Три особе су на путу биле током јучерашег дана спасене, каже командир Ватрогасно-спасилачког батаљона у Ужицу Иван Бацетић. У овом крају тренутно су три домаћинства угрожена.
Ванредна одбрана од поплава проглашена је у Ужицу на реци Ђетињи. Протеклог викенда на Златибору и Тари је за 12 сати пало 70 литара кише па се од надошлих притока, формирао бујични талас на Ђетињи који је прошао кроз град.
Током јучерашњег дана ниво реке Ђетиње опао за око метар и по, мада је шеталиште крај ње у граду још под водом.
Кише је било током викенда и у Расинском округу, али не и временских непогода. Пало је 10,7 литара кише по метру квадратном, а прошле недеље је било и града.
Момир Недић, саветодавац ПСС Крушевац, каже да су непогоде биле локалног карактера.
У првом налету крајем маја град је захватио делове александровачке општине, крајем маја део трстеничке општине, а последњи град погодио је поткопаоничка села. Највише су оштећени малињаци.
Недић каже да је и цела ситуација са проблемима са пласманом робе утицала на то да одврати воћаре од инвестирања у постављање противградне опреме. Таква опрема иначе кошта 20.000-25.000 евра по хектару, али се инвестирање у њу може исплатити већ за годину дана, напоменуо је Недић.
Коментари