Почела прослава јубилеја Српске патријаршије у Сремским Карловцима
Прослава великог црквено-историјског јубилеја, стогодишњице проглашења Српске патријаршије почела, у Сремским Карловцима. Патријарх српски Порфирије изјавио је да Сремски Карловци и својом материјалном и духовном културом сведоче о чињеници да је српска црква прожета народом и да народ јесте црква.
Патријарх српски Порфирије и сви архијереји, најпре, су били на вечерњој литургији у Саборном храму Светог оца Николаја.
Патријарх је, затим, отворио изложбу "Стогодишњица од проглашења Српске Патријаршије" у присуству градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића, председника Покрајинске владе Игора Мировића, епископа сремског господина Василија и бројних архијереја Српске правословне цркве и других званица.
Музеј града Новог Сада изложбу је припремио у сарадњи са Музејом СПЦ, Архивом СПЦ, Историјским архивом града Новог Сада, Епархијом сремском и Епархијом бачком, а дело је ауторског тима који је предводила историчарка-музејска саветница др Гордана Петковић.
У оквиру изложбе представљен је процес уједињења Српске православне цркве ,након Првог светског рата као и проглашење Српске Патријаршије, које се догодило у Патријаршијском двору у Сремским Карловцима, 12. септембра 1920. године.
Патријарх српски Порфирије рекао је да Сремски Карловци и материјалном и духовном културом сведоче о чињеници да је српска црква прожета народом и да народ јесте црква.
"Где год нема вере православне и где не постоји црква као живот и динамична реалност, ту нема нашег народа, а ако га и има, он је без форме. Ми себе познајемо као православне и само у томе можемо препознати сазвежђе свих народа и само као такви можемо бити звезда тог сазвежђа", рекао је патријарх Порфирије.
Присутнима се обратио и епископ сремски Василије, који је навео да будемо захвални "што нам је подарено да будемо учесници у важном историјском ходу".
"Наши преци су у овој кући доносили кључне одлуке за добробит српског народа. Поука народу и човечанству је да треба да се сабирамо и уједињујемо, а не да се стално говори о сеобама и деобама", рекао је епископ сремски Василије.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је да је ово важан датум за СПЦ, за српски народ и државу.
"Када је било тешко и када је пала српска царевина, када су нас окупирали и са југа и са севера и неканонски укинули Пећку патријаршију, и у тим временима покрајински делови свете Српске православне цркве су били уз свој народ и надоместили су недостатак државе", рекао је Вучевић.
Игор Мировић, председник Покрајинске владе, истакао да је српска црква и у најтежим временима била чувар духовног и националног бића и темељ идентитета српског народа.
Прослава се настaвља и сутра у Сремским Карловцима.
Коментари