Читај ми!

Славица Ђукић Дејановић упозорава: Када се дете осами, то је критични тренутак, топла реч много значи

Психијатар Славица Ђукић Дејановић рекла је за РТС да су деца у пубертету и адолесценти посебно осетљиви. У сиромашним породицама, које неретко живе у нехигијенским условима, чешће су болести, насиље, дете нема услове за учење, свако пето дете има проблем приликом одрастања.

Протеклих дана, све нас је растужила вест о страдању две девојчице, после удара струје. Када се то десило, у кући су биле саме и гладне.

У седмици у којој се низом манифестација обележава Дечја недеља и у којој се сви подсећамо да деца треба да буду срећна, заштићена, вољена и да живе у здравом и сигурном окружењу, постављамо питање: ко је заказао не само у овом случају већ и у много других.

Слоган ове Дечје недеље је стих Љубивоја Ршумовића: "Дете је дете, да га волите и разумете."

Саветница председнице Владе Србије Славица Ђукић Дејановић рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да смо сви са осећањем дубоког пораза примили вест о страдању девојчица из Обреновца, али смо ипак пребрзо наставили својим путем.

"Социјалне емпатије за комшију, за рођака, за блиског све је мање у свету, не само у Србији. Динамика живота, брзина којом се све одвија као на филмској траци, отуђила је људе, не знамо ко живи у нашој згради, улици и ко има проблем где бисмо можда могли да помогнемо, некад разумевањем а некад конкретним чињењем", рекла је она.

Истиче да ако би требало рећи ко је затајио, вероватно бисмо рекли: где су центри за социјални рад, васпитачи, рођаци. То је тачно, али помало смо и ми затајили.

Подсећа на једно истраживање Института за психолошка истраживања које указује да када анализирамо однос родитеља према детету – физичке и моторне активности су врло добро схваћене од родитеља, а социјалне и психолошке су мало запостављене.

"Чини ми се да социјално биће не негујемо у васпитном и у чисто међуљудском односу тамо где радимо и живимо", сматра Ђукић Дејановићева.

Према њеним речима, обавеза једнице локалне самоуправе је била да помогне, али се морамо питати шта је са првим комшијама, рођацима.

Где је људско размевање за социјалну потребу

Објашњава да емпатија значи разумевање.

Деца су морала бити укључења у предшколске институције, морала су имати предност независно од финансијског статуса родитеља", рекла је Ђукић Дејановићева.

Ако један родитељ ради, а други је у затвору, јасно је да су деца препуштена сама себи, указује она.

"Наша је обавеза да обезбедимо детету живот, а у сиромашним поордицама новорођенчад дупло више умире него у општој популацији. Морамо бринути о деци", каже она.

Према њеним речима, мајка ових девојчица поступала је по моделу: морам да радим да не би биле гладне макар их остављала саме.

Модел где се у муци бира најмања мука поремети систем вредности и бриге, каже Ђукић Дејановићева и додаје да деца имају право на живот и да се безбрижно играју, а то значи довољно љубави, разумевања и подстицаја, не само родитељског већ и друштва.

Шта је најтеже решити, на шта обратити пажњу

Рано детињство и адолесценција су посебно осетљиве категорије, и унутар сиромашних породица, породица које живе у нехигијенским насељима, деца се чешће разбољевају, изложена су насиљу, немају услове за учење, свако пето дете има проблем приликом одрастања.

Подвлачи да је важно рано откривање проблема, а они су чешћи у сиромашним поородицама. 

Ђукић Дејановићева истиче да се до треће године највише развија мозак детета, откривање застојних сметњи код 70 одсто деце даје резултат, па се врате у уобичајен ток одрастања. А то се не открије у породицама где свако десето дете у предшколском периоду има књиге.

То је најсензитивнија група, где морамо урадити највише, не смемо маркирати такве породице и ту децу, већ их топло прихватити, рекла је Славица Ђукић Дејановић.

Како помоћи деци

Указује да адолесценти данас развијају зависност на телефона, то може бити психоактивна супстанца у периоду досаде.

"Удаљили смо се у време ковида, а често наш комшија има адолесцента. Детету недостаје да га питамо како је и да с њим поразговарамо, много више разговорамо, потребно је много више вербалне комуникације, увида у то о чему дете размишља док је само", упозорава она.

Како да знамо да ли дете користи психоактивну супстанцу

Када се постави ово питање, тада је, како каже, већ касно. Када дете иде у осаму, то је критични моменат, вапај да му се помагне. Дете мора да призна да је усмаљено, дивно је кад то уради код школског психолога или родитеља, породица и школа треба да реагују.

Јединице локалне самоуправе су пред одлуком да формирају тимове који ће 24 сата пружати стручну помоћ.

Без обзира на фирмирану гардерову, деци може бити потребна помоћ, закључила је Славица Ђукић Дејановић.

Ђукић Дејановићева каже да је убиство трочлане породице из Алексинца вероватно учињено из користољубља.

понедељак, 23. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње