Читај ми!

На скупу слависта у Београду уче се и народне песме и игре

У складу са полувековном традицијом, и ове године је на тронедељни семинар за српски језик, књижевност и културу за стране студенте србистике стигло четрдесет студената из двадесет земаља. Стижу са најугледнијих страних универзитета, да би у Београду, на Филолошком факултету стицали нова знања о српском језику и књижевности.

Курсеви српског језика и књижевности, усвршавања лектора, учење народних песама и игара, часови конверзације – све то намењено је страним студентима распоређеним по лекторским групама на 51. скупу слависта.

"Ја сам полу-Францускиња, а полу-Српкиња, и ја хоћу да српски буде главни језик у мом животу и за посао, јер нећу да изгубим ту страну моје личности и онда сам одлучила да студирам славистику и германистику", рекла је Хелена Агифа из Стразбура у Француској.

Дарија Королејева са Московског универзитета у Русији каже да много чита али говори тешко и да је њен дипломски рад посвећен Ђорђу Карађорђевићу.

"Студирам српски јер ми се јако свиђа српска култура, српски језик и српска књижевност. Мислим да за мене као Пољака српски језик није баш тежак. Јако волим Исидору Секулић, моја омиљена књига је Писма из Норвешке", рекао је Пјотр Маркијевич из Кракова у Пољској.

Обишли су многе установе културе, али пре свега катедре за српски језик и књижевност.

Проф. Бошко Сувајџић, заменик управника Међународног славистичког центра, каже да је тај центар најстарија институција ове врсте у словенском свету.

"И она са овим скупом и научним састанком слависта у Вукове дане и курсом за усавршавање лектора заокружује целовиту причу коју бисмо могли назвати подстицање наших лектората.

Привлачење младих људи учењу нашег језика у временима која томе нису склона, све је теже за мале свалистике у свету", каже Сувајџић.

Проф. Александар Милановић, управник Катедре за српски језик са јужнословенским језицима, каже да је њихов задатак да им помогну да језик усаврше, да прошире своја знања о историји, српској књижевности, српској култури уопште, и да им се продуби љубав коју већ имају, али и да схвате да су овде увек добродошли.

У сарадњи са славистичким катедрама у иностранству током претходних 50 година овај семинар је похађало више од 3.000 стипендираних студената.

Данас су то угледни професори универзитета српског језика у свету, новинари, преводиоци српске књижевности, дипломате, политиколози, историчари.

субота, 23. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње