Патријарх српски Порфирије устоличен у Саборној цркви у Београду
Његова светост господин Порфирије, којег је јуче Сабор Српске православне цркве изабрао за новог поглавара СПЦ, уведен је у најсветији трон архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског.
Благослов са балкона Патријаршије
"Молим се Богу и молим све вас да ме подржите, да велики одговорни задатак који је овим свештеним чином стављен пред мене и положен на моја нејака плећа изнесем радосно, да као 46. по реду патријарх, а 57. поглавар наше цркве будем скромни наследник мојих светих претходника", истакао је патријарх Порфирије у својој првој беседи.
Поручио је да жели да наша света СПЦ свугде где јесте живи пуним плућима, да сваки православни хришћанин живи истинску слободу и да јеванђељске вредности буду свакодневица свих православних људи.
Истакао је да није првенствени задатак цркве да ствара боље услове за живот, да се труди да решава било коју врсту социјалних, политичких, психолошких и сваких других проблема.
"У цркву долазимо на Свету литургију, да бисмо дотакли крст Христов, то је основни задатак цркве, зато постоји у свету. Све друго поменуто, само по себи као продукт примарног уверења, биће обасјано", нагласио је патријарх Порфирије.
Напоменуо је да се током служења неће руководити парцијалним интересима, странчарењем, парцијалним бављењем политиком.
Патријарх Порфирије истакао је да је Косово за нас завет, који је везан за Нови завет.
"Отуда је Косово за нас мит, пупчана врпца која нас повезује са нашом духовном историјском колевком, суштином нашег идентитета, Косова је у нама, у нашима светињама, у ћирилици", рекао је патријарх Порфирије.
Када је реч о пандемији коронавируса, позвао је грађане да буду снажни и трезвени, да не дозволимо да овлада страх и да "сваки здрав човек може бити много гори вирус".
"Човек је једини вирус у свету који чини дебалансе у свету који је Бог створио. Да покаже колико смо међусобно повезани и једни на друге упућени и колико међусобном пажњом можемо победити ову пошаст, пре свега пошаст греха и болести", нагласио је патријарх у својој првој беседи.
"Нека Господ благослови и нека нас удостоји да ову земљу учинимо делом Царства Божијег које и јесте једини циљ и можемо доћи до њега ако први корак сада и овде направимо. Живели и нека вас све Господ благослови", речи су којима је патријарх српски г. Порфирије завршио своју прву беседу.
Његова светост г. Порфирије уведен у трон патријарха српског
Његова светост господин Порфирије уведен је у трон архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског у београдској Саборној цркви Светог архангела Михаила.
Устоличење патријарха Порфирија испратило је појање епископа речима "Достојан".
Присутан и председник Србије
Председник Србије Александар Вучић, српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и председница Републике Српске управо су стигли у Саборну цркву, где присуствују литургији устоличења патријарха Порфирија.
Према наводима Танјуга, после литургије и устоличења планирано је да се састану председник Вучић и патријарх српски Порфирије.
Света тајна причешћа
Епископи, предвођени патријархом Порфиријем, примили су свету тајну причешћа, евхаристију.
То је света тајна у којој побожни хришћани под видом хлеба и вина примају истинито тело и крв Господа нашег Исуса Христа.
Ова света тајна, због своје неизмерне важности, сачињава суштину најглавнијег хришћанског црквеног богослужења, свете литургије,
И присутни грађани су се причестили.
Након причешћа првојерарх ће произнети свечану беседу, која ће указати на правце његове службе у народном периоду.
Присутни грађани, представници других верских заједници, чланови Владе
Литургији у Саборној цркви присуствују представници других верских заједница, чланови Владе, као и бројни грађани.
Током литургије чује се и Прво београдско певачко друштво којим диригује Светлана Вилић.
Почела литургија у Саборној цркви
Света архијерејска литургија, којом почиње чин устоличења новоизабраног патријарха српског Порфирија, одржава се у Саборној цркви у Београду уз саслужење бројних архијереја СПЦ.
У трон патријарха, поред чувара патријаршијског трона Хризостома, увешће га и епископ сремски Василије, који је јуче председавао Сабором СПЦ на ком је изабран 46. патријарх српски.
Света архијерејска литургија, на којој је извршен свечани чин устоличења новоизабраног архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и Његове светости патријарха српског г. Порфирија почела је у Саборној цркви у 9 часова.
После читања Светог јеванђеља, примања свете тајне причешћа, уведен је у најсветији трон Архиепископа пећког, митрополита београдско-карловачког и патријарха српског око 11 часова, након чега је одржао и прву беседу.
Устоличењу патријарха Порфирија присуствовао је председник Александар Вучић, српски члан Председништва БиХ Милорад Додик, председница Републике Српске Жељка Цвијановић.
Такође, присуствовали су и београдски муфтија Мустафа Јусуфспахић, надбискуп Станислав Хочевар, министри у Влади Србије, као и бројни грађани.
Патријарх Порфирије у Саборну цркву дошао је из Патријаршије, а прошао је кроз шпалир који су формирали ученици Богословије у Београду, у пратњи епископа СПЦ и ипођакона Дејана Накића и Владимира Јелића.
Очекује се да ће Литургија и чин свечаног устоличења патријарха Порфирија трајати око три сата, а након устоличења нови патријарх ће одржати беседу.
Након устоличења у Саборној цркви, патријарх Порфирије треба да буде уведен у трон Патријараха српских у Пећкој Патријаршији, историјском седишту поглавара Српске православне цркве. О том датуму јавност ће бити накнадно обавештена, саопштила је јуче СПЦ.
Митрополит Порфирије изабран је за 46. патријарха српског, а 57. поглавара СПЦ. Пре првог патријарха Српску цркву водило је 11 архиепископа.
Сабор Српске православне цркве одржан је први пут у Храму Светог Саве, а не у Патријаршији, због већег простора који је омогућио да се поштују све епидемијске мере.
Биографија патријарха Порфирија
Митрополит Порфирије рођен је у Бечеју 1961. године као Првослав Перић. Замонашен је у манастиру Високи Дечани, на Томину недељу 1985. године.
Дипломирао је на Православном богословском факултету у Београду 1986. године, а последипломске студије завршио је у Атини 1990. Те године, по благослову епископа бачког др Иринеја, долази у манастир Светих архангела у Ковиљу, где је рукоположен у свештеномонашки чин и постављен за игумана.
На редовном заседању Светог архијерејског сабора Српске православне цркве у Београду 14. маја 1999. године изабран је за епископа јегарског, викара Епархије бачке.
Републичка Скупштина га је, као представника свих цркава и верских заједница, 2005. године, изабрала за члана Савета Републичке радиодифузне агенције, а за свог председника Савет га је изабрао 2008. године.
У трон митрополита загребачко-љубљанских уведен је 13. јула 2014. године у Саборној цркви Преображења Господњег у Загребу.
Коментари