Додатна средства за уклањање мина

За уклањање мина потребна велика средства и оно се не може извести без помоћи међународне заједнице", изјавио министар Ивица Дачић. Отправница послова амбасаде САД Џенифер Браш и амбасадор Норвешке Хакон Блакенборг најавили наставак помоћи у разминирању.

Отправница послова амбасаде САД у Србији Џенифер Браш и амбасадор Норвешке Хакон Блакенборг задовољни су што је подручје Шида уз границу са Хрватском очишћено од мина заосталих из сукоба из деведесетих година прошлог века и најавили наставак помоћи Србији у уклањању заосталих убојних средстава.

На свечаности у Моровићу код Шида, организованој поводом завршетка дугогодишње акције чишћења од мина подручја те општине, којој су присуствовали заменик премијера и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, Брашова и Блакенборг указали су на опасност од заосталих неексплодираних убојних средства по цивилно становништво.

Од 2003. године, када је почео пројекат разминирања села Јамена, Моровић и Батровци у општини Шид очишћено је 19 милиона квадратних метара, углавном, ораничних површина и канала, а највећи појединачни донатор биле су САД, са више од 4,2 милиона долара.

Брашова је истакла да је ангажман САД у Србији и на Балкану део настојања САД и других држава да на глобалном нивоу реше проблем окрутних последица које нагазне мине имају по цивилно становништво.

Према њеним речима, хуманитарно разминирање представља комплексан процес који укључује, уз испитивање терена, и обуку људства, као и помоћ жртвама.

Нерешена питања избеглица и враћање имовине

Брашова је нагласила да, уз заостале мине, постоје и други проблеми у превазилажењу последица ратних сукоба из деведесетих година прошлог века, као што су нерешена питања избеглица и враћање имовине.

"Наставићемо да сарађујемо са Владом и грађанима Србије све до коначног опоравка и помирења", поручила је отправница послова амбасаде САД у Београду.

Амбасадор Блакенборг је изразио задовољство што је завршен пројекат разминирања подручја општине Шид, у коме је Норвешка била један од партнера, и истакао да су у току разговори о учешћу Норвешке у још једном пројекту чишћења Србије од неексплодираних убојних средстава.

Норвешки амбасадор је изразио очекивање да ће и нови пројекат бити успешно реализован.

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић је захвалио државама донаторима, истичући да Србија изузетно подржава напоре међународне заједнице - Ирске, Канаде, Немачке, Норвешке, Русије, САД, Шпаније, као и целе ЕУ, које активно учествују у важном задатку хуманитарног разминирања подручја Србије.

Мине смртоносно наслеђе балканског конфликта

Дачић је истакао да се процењује да је остало више од два милиона мина и других неексплодираних убојних средстава у земљи, које представљају смртоносно наслеђе последњих конфликата на територији Балкана.

Дачић је истакао да се Србија свакодневно суочава са тим проблемом који спречава грађане да воде нормалан живот и додао да је од изузетне важности да хуманитарно разминирање буде свеобухватно и детаљно, како би територија Србије поново била безбедна.

"За процес разминирања су потребна велика средства и он се не може извести без помоћи међународне заједнице", изјавио је министар Дачић.

Државни секретар Министарства одбране Зоран Јефтић навео је да је, захваљујући донаторима, као и доброј сарадњи тог министарства и полиције, обучен велики број пиротехничара, који могу бити ангажовани и на другим сличним задацима.

Директор Међународног фонда за разминирање Горан Гачник истакао је да је, захваљујући сарадњи колега из Србије, Хрватске и БИХ, на подручју Шида уклоњено више од 5.000 мина и других неексплодираних убојних средстава.

Директор српског Центра за разминирање Петар Михајловић указао је да су на подручју 16 општина у Србији, као и у рекама Сави и Дунаву, још заостала неексплодирана средства, почев од Првог светског рата, па до НАТО интервенције 1999. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 14. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње