Хиљаду села нема продавницу, 500 нема ни асфалтирани пут
Заустављање одумирања села и добар живот младих од пољопривреде, која се темељи на задругама је тешка али не и немогућа мисија речено је на састанку министра без портфеља задуженог за регионални развој и представника 16 регионалних развојних агенција. Очекује се израда стратегије на основу које ће од владе тражити новац за економско оживљавање руралних подручја.
Србија има 570 хиљада регистрованих пољопривредних газдинстава а само 40 хиљада воде људи млађи од 40 година. Како би остали на својим имањима, а понеки се можда и вратили на њих, влади ће предложити мере за економски напредак.
"Ту нам је идеја да слободну државну земљу уступимо тим младим пољопривредницима на коришћење без надокнаде по строго утврђеним принципима, на начин на који данас то адекватни приступ науци, техници и знању захтева", рекао је министар без портфеља задужен за регионални развој Милан Кркобабић.
Србија годишње изгуби 36 хиљада становника док Београд ове године има 15 хиљада житеља више. Нови Сад четири, а Ниш две хиљаде. Цех таквих миграција плаћају рурална подручја.
"Ми данас имамо око 4.700 насеља, немамо ни једно село по уставу. Имамо 1.200 села која ће нестати у наредих 10 до 15 година. Значи свако четврто. У 86 посто села опада број становника", истиче Бранислав Гулан из САНУ.
Хиљаду села нема продавницу а 500 нема ни асфалтирани пут. У 150.000 кућа нико не живи. Ипак охрабрује податак да су од почетка кампање "500 задруга за 500 села" основане 474 задруге.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар