Интензивна војна сарадња Србије и Охаја

Партнерство Србије и Охаја најинтензивније од склапања Програма државног партнерства 2006. године, рекао генерал-мајор Грегори Вајт.

Начелник Националне гарде Охаја, генерал-мајор Грегори Вејт, изјавио је да је партнерство Србије и те америчке савезне државе најинтензивније од склапања Програма државног партнерства 2006. године.

"Имали смо више десетина размена наших војника и припадника ваздушних снага, који су ишли у Србију и припадника оружаних снага Србије који су долазили у Охајо", пренела је служба за односе са јавношћу Националне гарде Охаја оцену генерала Вајта поводом посете министра одбране Драгана Шутановца Сједињеним Америчким Државама.

Мајор ваздухопловних снага Националне гарде Охаја Стивен Шилидеј рекао је да жели да "унапређујемо односе и успоставимо нове и активније размене које ће обезбедити све већу корист како за оружане снаге Србије, тако и за Националну гарду Охаја".

Шилидеј, који је и нови директор Програма државног партнерства, навео је да је са министром Шутановцем, током посете, разговарано о будућим корацима у билатералној сарадњи.

Шилидеј је рекао да су Шутановац и чланови српске делегације током посете Охају видели на делу активности Националне гарде, као и да су са америчким руководством разговарали "где би могле да буду и друге прилике за сарадњу".

Шутановац се, пре посете Охају, у Вашингтону састао са америчким секретаром одбране Робертом Гејтсом.

Програм државног партнерства Србије и Охаја реализује се на основу Споразума о статусу снага (СОФА), који су 7. септембра 2006. потписали председник Србије Борис Тадић и тадашњи амерички државни секретар Кондолиза Рајс.

У саопштењу Националне гарде Охаја се наводи да су програмом СОФА обухваћене 62 земље у свету.

Програм сарадње идентичан оном са Србијом, Национална гарда Охаја реализује од 1993. године са Мађарском.

Национална гарда САД представља резервни састав оружаних снага те земље, учествује у првој линији њене одбране и према подацима за 2004. годину бројала је 456.800 припадника.

Националном гардом, на нивоу САД заповеда Секретаријат за одбрану у Вашингтону, а у савезним државама гувернери или начелници гарде.

Гувернери појединих савезних држава или начелници могу позвати јединице Националне гарде да помогну у случају ванредних прилика или непогода као што су урагани, поплаве или земљотреси.

Национална гарда САД учествује и у међународним Косовским снагама (Кфор).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи