Борба за потомство, 400.000 парова има проблем са зачећем
Истраживања показују да око 400.000 парова у Србији има проблем са зачећем, а стручњаци прогнозирају да ће се за 20 година, број беба зачетих вантелесном оплодњом, повећати за око 60 одсто. У Српској академији наука и уметности одржан је 12. симпозијум под називом "Хумана репродукција и генетика утицај на потомство".
На близанце Стефана и Новака су чекали десет година. Захваљујући вантелесној оплодњи испунила им се животна жеља.
"Захваљујући медицини и новим достигнућима постати родитељ више није тако немогуће", кажу Миомира и Далибор Ђорђевић.
Од 1978. године рођено је између шест и осам милиона беба из епрувете.
"Мислим да су оваква збивања као што је ова конференција јако битна како бисмо данас скренули пажњу на овај проблем у читавој Европи и како бисмо помогли да особе које се баве овом тематиком могу да пруже помоћ паровима који имају проблеме са неплодношћу", каже проф. др Рој Фаркасон.
Проф. др Хазн Салам наводи да је циљ да се повећа стопа успешности поступака јер је прошло 40 година откако се спроводи.
Број становника смањен за 700.000
Резултати у Србији су поражавајући, показују истраживања.
Небојша Радуновић, председник одбора САНУ за хуману репродукцију, каже да је за 25 година број становника у Србији, само на основу природног прираштаја, смањен за 700.000.
"У Србији 400.000 парова има проблем са зачећем и када се скупе сви ти елементи нормално је да имамо жељу, као струковна организација да организујемо овакве састанке", рекао је Радуновић.
Славица Ђукић Дејановић, министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику, указује да је потпомогнута оплодња један од важних циљева.
"Знање о репродуктивном здрављу и биомедицински потпомогнута оплодња са аспекта стратегије за подстицање развоја представљају врло значајан циљ наше државе. Влада Србије је врло заинтересована да са академском заједницом, невладиним сектором и сваким човеком ове земље ради на овом питању", рекла је Ђукић Дејановићева.
За пораст наталитета неопходно је стално усавршавање стручњака. Међутим, са симпозијума поручују да је најважније да парови који се боре са неплодношћу – не одустају.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар