Вода донела нова радна места у Црној Трави

Почетак пробне производње у фабрици воде у селу Преслап код Црне Траве, означава прекретницу у развоју општине у којој неколико деценија није отворен ниједан производни погон.

Са 2.200 становника Црна Трава је најмања општина у Србији и област са најмањом густином насељености. Изузетни природни потенцијали за развој зимског, скијашког, сеоског и еколошког туризма, али и других привредних грана, у Црној Трави нису ништа донели мештанима јер већ неколико деценија није отворен ниједан производни погон.

Тај вишедеценијски застој прекинут је покретањем пробне производње у фабрици воде у Преслапу. Посла има за двадесеторо младих, и то би могао бити дуго чекани догађај који треба да означи почетак другачијег живота у Црној Трави.

Са Вртопа, из изворишта на 1.550 метара надморске висине, херметички затвореног цевоводом дугим неколико километара, флашира се "власина", према речима стручњака, изузетно квалитетна изворска вода. У некада текстилној фабрици данас је најмодернија технологија која преради 4.000 литара воде на сат.

"Према пе ха вредности од 7,1 и проценту сувог остатка, тј. каменца, од 30 милиграма, јединствени смо у Европи и према том параметру сигурно смо најбољи", истиче Раде Ђурић, директор фабрике воде.

Породица Ђурић је још пре десет година планирала да отвори погон у родном Преслапу. Њихов сан се остварио, Београд и Панчево заменили су животом у предивном планинском месту.

Иван Ђурић је завршио Економски факултет а овде је, каже, дошао да помогне младим људима. Мисли да живот у овом крају може бити неупоредиво бољи и да уз мало труда млади више неће имати потребе да напуштају свој дом. Захваљјући фабрици воде, у Преслапу и околним селима више неће живети само старачка домаћинства.

Извоз у Швајцарску

Милан Бранковић има двадесет две године. "У фабрици радим неколико месеци и своју будућност видим у родном крају", наглашава Милан, а слично мисле многи његови вршњаци.

После само неколико месеци пробне производње, вода из Преслапа почела је да се извози у Швајцарску, а до краја године требало би да буде договорен извоз за Аустралију. У локалној самоуправи истичу да је коначно дошло време да се на прави начин искористе изузетни природни потенцијали овог краја, пре свега вода.

До краја године овде ће бити покренуте две мини хидроелектране, у наредној години планирано је још пет, најављује председник општине Црна Трава Славољуб Благојевић. "То потврђује да је интересовање инвеститора за овај крај велико", наглашава Благојевић.

Еколошки здрава храна, вода, туризам. То су потенцијали који се у Црној Трави морају искористити. Први корак направили су Ђурићи. Сигурно је да Црнотравци неће више чекати по неколико деценија на отварање нових погона. Домаћи и страни пословни људи овде су добродошли.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње