понедељак, 23.11.2009, 03:30 -> 08:30
štampajПреглед штампе (23. 11. 2009.)
Политика: Србин побегао отмичарима, Новости: Буџет већ ове недеље, Press: Приватни авион за Коштуницу!, Блиц: Дело аматерског сликара красило патријархову собу, пише дневна штампа
Србин побегао отмичарима
Драган Степановић, радник компаније „Енерго Нигерија", ћерке фирме београдског „Енергопројекта", киднапован је 16. новембра у Нигерији, али је већ сутрадан успео да побегне отмичарима. Како је Степановић изјавио Фонету, покушај бекства је успео само због тога што отмичари нису очекивали да он познаје терен на коме су га отели. Степановића су, док је обилазио „Енергопројектово" градилиште у селу Угваџи, четворица мушкарца киднаповали усред бела дана.
- Возача су претукли, пуцали су, отели су и наше возило, а претходно су киднаповали две девојчице и два дечака, старе 10 до 12 година. Узели су ми телефоне и новац, одвезли до некакве цркве, а затим одвели даље - рекао је Степановић. По његовим речима, киднапери су га целе ноћи водили „кроз буш и мочвару", док се у околини чула рафална пуцњава.
- Следећег дана су ми рекли да станем и чекам на ауто који ће доћи по мене, а они су отишли с децом. Не знам зашто су ме оставили самог. После 15 минута сам се помолио и кренуо. Знао сам куда треба да се крећем и успео сам да дођем до пута - испричао је Степановић, који се потом суочио с проблемом да „ниједан возач неће да се заустави због белог човека".
- Један пролазник је зауставио неког мотоциклисту, коме сам рекао да сам колима слетео у провалију. Да сам му испричао да сам отет вероватно би побегао. Овако ме је превезао до града - изјавио је Степановић.
Према незваничним информацијама, Степановић је успео да побегне управо у тренутку кад су киднапери покушавали да уговоре услове његовог откупа. Одмах су од „Енерго Нигерије" затражили да исплати три милиона долара како би га ослободили. Захтевали су да се не контактира полиција и претили Драгановим убиством.
- Отмичари су затим захтев спустили на 1,3 милиона долара, али је Драган, на срећу, успео да побегне - рекао је директор „Енерго Нигерије" Дејан Јеротић.
Отмице радника страних компанија у Нигерији нису реткост. Само за последњих годину дана киднаповано је више од 100 особа, а већина их је пуштена на слободу после плаћања откупнине. Током 2004. године на нафтним бушотинама отета су двојица Хрвата, Давор Милић и Иван Росо. Крајем исте године у делти Нигера убијен је хрватски држављанин Фрањо Малнар из Тршћа, који је у Нигерији радио за фирму „Пелегрино". Задранин Јурица Руић отет је 2007. године заједно са шесторицом радника америчке нафтне компаније „Шеврон".
Отмичари - Покрет за еманципацију делте Нигера - исте године киднаповали су такође двојицу хрватских држављана, Рената Гарму и Мату Лушу, али и поморца из Котора Милана Смоловића. Сва тројица су пуштена на слободу, а према незваничним информацијама за њихово ослобађање плаћен је откуп од 10,8 милиона евра.
Буџет већ ове недеље
Влада Србије ће до краја ове недеље разматрати буџет за 2010, годину како би, према очекивањима, почетком децембра Закон о буџету био и на дневном реду Скупштине Србије.
"Наредних дана биће одлучено да ли ће се будзет разматрати на редовној седници у четвртак, или ће се том документу посветити посебно време у петак, 27. новембра", пишу "Вечерње новости" преносећи извор у Влади Србије.
Ова динамика разматрања најважнијег закона сваке државе је уобличена на посебном састанку који је премијер Србије Мирко Цветковић одржао са министарком финансија Дианом Драгутиновић.
Претходно, у петак, нацрт буџета заједнички су анализирали и дали му "зелено светло" председник Србије Борис Тадић, премијер Мирко Цветковић и потпредседник Владе Млађан Динкић.
Сада се очекује да нацрт буџета наредних дана добију сви министри, како би своје, евентуалне примедбе могли да доставе Министарству финансија.
Влада је, као и много година раније, "пробила" рок за усвајање буџета за наредну годину. Он је, као што је познато, истекао 1. новембра, подсећају "Новости".
У Влади Србије, међутим, не негирајући пробијање законски утврденог рока за доношење плана прихода и расхода државе за наредну годину, подсећају да је било за очекивати да се на припреми буџета озбиљније поради тек када се постигне сагласност о буџетској политици за 2010. годину са Мисијом ММФ.
"Буџет би, према договору са ММФ, требало да буде усвојен две недеље пре заказане седнице Извршног одбора ММФ, који ће се одрзати 21. децембра", речено је "Новостима" у Влади Србије и указано да се управо на тој седници очекује потврђивање наставка аранжмана који Србија има са том институцијом.
Да буџет мора бити донет у кратком року, указали су ових дана и представници Фонда.
У писму о намерама, које је пре неколико дана стигло у Немањину 11, на листи најважнијих активности Владе на прво место ставили су управо доношење Закона о буџету за 2010. годину. Буџет за наредну годину начелно је договорен почетком новембра, а од тада се интензивно радило на његовом "дотеривању".
У односу на претходну годину, јавна потрошња ће за 2,5 одсто бруто друштвеног производа бити мања него у овој години. Очекује се да ће се, уз буџет за наредну годину, разматрати и ребаланс овогодишњег, који ће, с обзиром да је крај године, само покрити финансијске активности државе у претходних неколико месеци.
Како је "Новостима" потврђено, минус у државној каси за ову годину биће нешто мањи од планираних 4,5 одсто бруто друштвеног производа. Наиме, приходи су претходних месеци били већи од планираних, док су неки намеравани расходи пребачени за наредну годину.
Приватни авион за Коштуницу!
Председник ДСС-а и бивши премијер Војислав Коштуница са још петорицом страначких сарадника путовао је у Санкт Петербург на конгрес владајуће Јединствене Русије приватним авионом, сазнаје Пресс. Међутим, Коштуница и његови сарадници нису желели да открију ко је платио овај пут, ко је власник авиона којим су ишли за Русију и колико је коштало његово изнајмљивање.
Према проценама запослених у авиокомпанијама, закуп „лир џета" са даном чекања, као што је био случај са делегацијом ДСС-а, не кошта мање од 10.000 евра.
С друге стране, на конгресу Јединствене Русије били су и председник Српске напредне странке Томислав Николић и председник Извршног одбора СНС-а Милан Бачевић. За разлику од људи из ДСС, Николић и Бачевић су путовали редовном линијом „Јата" Београд - Минхен - Санкт Петербург и карту су платили по 650 евра.
Заједно са Коштуницом на конгрес странке Владимира Путина ишли су и Ненад Поповић, Александар Никитовић, Дејан Михајлов, Јован Палалић и још један страначки функционер чије име нисмо успели да сазнамо. Али, нико од њих није желео да одговори зашто је Коштуница, који важи за скромног и штедљивог човека, одлучио да путује луксузним авионом.
Један од путника у Русију, Дејан Михајлов, прво није желео новинару Преса ни да призна да је ишао на конгрес Путинове странке! Кад нам је то ипак потврдио, питао нас је зашто се ми за то интересујемо. А кад смо ми рекли да нас занима од кога је изнајмљен приватни авион, колико је пут коштао и ко је све платио, Михајлов нам је поручио да се „обратимо протоколу и информативној служби странке". Међутим, у ДСС-у нам је речено да се „јавимо у понедељак, јер недељом нема никог овлашћеног ко би могао да одговори на питања медија".
На конгресу Путинове странке у Санкт Петербургу био је и председник СНС Томислав Николић, заједно са председником Извршног одбора СНС Миланом Бачевићем. За разлику од делегације ДСС-а, Николић и Бачевић су у Русију ишли редовном линијом „Јата". Заменик председника СНС-а Александар Вучић каже да су „Николић и Бачевић повратне авиокарте платили по 650 евра".
- Ишли су редовном линијом са преседањем у Минхену, наравно економском класом. Мислим да је комбинација „Јата" и „Луфтханзе", отишли су у петак, а вратили су се у недељу увече, по реду летења - каже Вучић.
На питање зашто делегације ДСС-а и СНС-а, које имају уговор о сарадњи, нису заједно ишле на конгрес Путинове странке, Вучић одговара.
- Не знам ни зашто би се договарали око путовања. Николић и Коштуница су се видели на конгресу у Русији, лепо поразговарали, разменили утиске. Обојица су слушала говоре Путина, Медведева и председника руске Думе Бориса Глизгова и обојица су говорила на форуму „Социјална одговорност политичких странака у време светске кризе". И то је све - каже Вучић.
Према сазнањима Преса, Амбасада Србије у Русији омогућила је Николићу једног преводиоца на основу договора који је лидер СНС-а имао са шефом дипломатије Вуком Јеремићем.
Дело аматерског сликара красило патријархову собу
Болничку собу патријарха Павла на Војномедицинској академији красило је неколико икона и један патријархов портрет. Поглавар СПЦ је могао да изабере рад било ког знаменитог уметника, али се, сасвим у складу са његовом скромношћу, у болничкој соби нашло дело обућара и аматерског сликара Ивана Накића.
У Ивановом атељеу у Сремчици уобичајен „стваралачки хаос", тубе боја и разређивачи отворени су, а четкице и крпе спремне да уметник у било ком тренутку настави да ствара. Уметник је помало затечен посетом новинара и, како сам каже, чашћу која му је указана. Скромни сликар прича једноставно, без мистике и патетике, те о настанку свог дела каже само да је Павла почео сликати „јер га је волео".
- Сликао сам уљем на платну, на основу разних фотографија патријарха. Било ми је потребно отприлике месец дана да завршим слику. Испала је баш како сам желео - каже Иван.
Портрет је одмах почео да привлачи пажњу. Свештеник из Сремчице задрхтао је пред њим, тврдећи да патријарх „изгледа као жив". Будући задовољан радом, Иван је пожелео да га поклони свом духовном узору. Написао је посвету, а његов син позвао је ВМА, где су му обећали да ће Ивана примити у посету.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар