Тешко до посла у педесетим

У Србији више од 260 хиљада људи старијих од 45 година нема посао. Многи од њих су жртве злостављања на послу. Стручњаци оцењују да су највећи данак транзицији платили управо педесетогодишњаци.

Према подацима Националне службе за запошљавање, више од 260 хиљада људи старијих од 45 година нема посао. Истраживање надлежног министарства такође показује да су људи те доби међу најчешћим жртвама мобинга, тј. злостављања на послу.

Пре тридесете често вам кажу да сте премлади за важне ствари, у педестим се већ суочавате са првим одбацивањима због година. Криза је, према оценама надлежних највише погодила управо жене у тој доби, тренутно је незапослено више од 120 хиљада жена у педесетим годинама.

"Обишла сам сва врата да радим било шта, ја сам жена у годинама, имам 52 године. Сви траже млађе. Ни Кинези нас неће за пет хиљада", рекла је Радица Талевић из Крушевца.

Уколико имате 50 година спорије ћете, кажу стручњаци, напредовати у каријери јер се првенство даје млађима, а шансу да добијете субвенционисани стамбени кредит, на пример, заувек сте изгубили.

"Човек са 45 година је веома функционалан у психолошком и професионалном смислу управо због тога што је стекао довољно искуство за свој посао, утемељује то искуство и он је врло плодоносан", објашњава психијатар Љиљана Милојевић.

Кршење људских права  

"Неких дискриминација не само да на нивоу индивидуалних случајева има, него представљају и део свести као нека врста нормалности. Па нормално је да хоћемо младу и лепу секретарицу, продавачицу. То је свакако кршење људских права", каже Зорица Мршевић, заменица заштитника грађана.   

Надлежни тврде да је последњих година ипак учињен помак у заштити права људи старијих од 50 година. Пограмом "Отпремнином до посла" многи отпуштени су ипак остали радно активни, а послодавци су разним олакшицама стимулисани да запошљавају старије.

"Ако запошљавају старије од 50 година онда су 100 одсто ослобођени плаћања доприноса на терет послодавца. Две године су ослобођени, а послодавац је за узврат обавезан да још три године држи те старије раднике у радном односу", каже Радмила Вукмировић - Катић из Министарства за рад и социјалну политику.

На западу није реткост да у тим годинама уписују факултете и започињу студије. То је пример који и наше друштво треба да следи, јер, како кажу стручњаци, несрећна је једино она старост када човек преживи самог себе, односно када не учествује активно у сопственом животу.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње