недеља, 22.11.2009, 17:31 -> 18:43
štampajОпрез, нови закон на путу
Према новом закону о саобраћају пијани возачи на трежњењу у полицијским станицама до 12 сати. За више од 60 прекршаја прети и затворска казна.
Од 10. децембра, када возач направи саобраћајни прекршај, судије ће запрећену затворску казну моћи да замене радом у јавном интересу - од бриге о онима који су настрадали у саобраћајним несрећама до прања семафора или саобраћајних знакова. Одлуку о томе доносиће судије за прекршаје, које су спремне за примену новог закона.
Судије за прекршаје биће специјализоване искључиво за саобраћајне прекршаје. Поступак покреће овлашћено лице - полицајац, а возача на суду могу бранити адвокати и вештаци.
Уводи се и институција нагодбе, где возачи покајници могу да рачунају на блаже казне. Олакшицу која је до сада постојала да се возачка дозвола одузима условно - нови закон не предвиђа.
"По члану 338 Закона о безбедности саобраћаја обавезна је заштитна мера забране управљања моторним возилом у 63 прекршаја", рекао је Зоран Пашалић, старешина градских судија за прекршаје.
Вожња под дејством алкохола, прекорачење брзине, пролаз кроз црвено светло, најчешћи су прекршаји од којих грађани највише зазиру, објаснио је Пашалић.
Поред одузимања возачке дозволе на одређени период, сабира се учинак возача за две године и, уколико он испуни 18 казнених поена, аутоматски се упућује на поновно полагање возачког испита.
Мера задржавања
Новина је да, ако учините прекршај на мотору, одузима вам се право да уопште учествујете у саобраћају, без обзира на то које положене категорије имате. У појединим случајевима следи привођење и задржавање у полицијској станици.
Уколико се лице затекне са више од 1,2 промила алкохола у крви обавеза полицајца је да то лице приведе у полицијску станицу на задржавање највише на 12 сати, каже Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја.
Исти поступак се спроводи, уколико лице одбије да се подрвгне контроли на алкохол и наркотике, рекао је Окановић.
Казнени рад у јавном сектору
Многе ће изненадити казна радом у јавном сектору, уместо затворске. Неки ће морати да добро упознају рехабилитационе центре, где ће помагати жртвама своје или туђе бахате и непрописне вожње.
"На лица која су учинила прекршаје у саобраћају и упућена на овакав рад психички се делује, где могу директно видети последице саобраћајних незгода и то шта су они својим понашањем учинили", рекао је Милан Божовић са Саобраћајног факултета у Београду.
Казне су, кажу стручњаци, добро замишљење и у складу са најбољим искуствима других држава.
Ипак, код нас се отвара питање како их спровести у пракси. Ако се, на пример, годишње поднесе милон и триста хиљада прекршајних пријава, а зна се да су за већину тих прекршаја новим законом прописане затворске казне, остаје питање како ће се толики број несавесних возача санкционисати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар