Данас је Аранђеловдан

Српска православна црква и православни верници славе Сабор светог Архангела Михајла. Светог Архангела као свог заштитника слави и београдска Саборна црква, освештана на Аранђеловдан 1845. године, чији је ктитор био српски књаз Милош Обреновић.

Православни верници и Српска православна црква данас славе Сабор светог Архангела Михаила или Аранђеловдан. По бројности свечара, Аранђеловдан је на другом месту слава код Срба, иза Никољдана.

Овај дан установљен је као празник Архангела Михаила у време Силвестера Првог Римског (314-335) и Патријарха Александра Александријског (326). Изабран је новембар, јер се зна да је Бог стварао свет на овај дан у марту, а како има девет чинова анђелских, почасни девети месец од марта до новембра посвећен је Архангелу Михаилу. Архангел Михаило је први међу Анђелима, и војвода анђелске, небеске војске.

Аранђеловдан се прославља исто као и све друге крсне славе, припремом славског колача, жита и вина, и освештањем које обавља свештенство цркве. У народу постоји погрешна традиција да славари не спремају жито (кољиво) за Аранђеловдан, јер кажу да је Арахнгел Михаило "живи светац".

Свети архангел Михаило, присутан не само у хришћанству већ и у свим религијама, обележен је црвеним словом у богослужбеном календару СПЦ.

Осми дан новембра када Архангела славе све православне цркве, уз разлику у рачунању времена, указује на хијерархију анђела чији је предводник архангел Михајло, први од осам анђела који су пред Божјим престолом задужени да се супротставе силама зла.

Осморица анђела чија имена стоје у древним записима - Михаило, Гаврило, Рафаил, Урил, Салатил, Јегудил, Варахил и Јеремил, непрекидно опште са овим светом о чему сведоче и  хришћанска Јеванђеља.

Михаил на јеврејском језику значи раван Богу и од првих хришћанских времена представља се као војвода, са копљем у десној руци које упире на Луцифера.

Чувар православне вере 

Архангел Михаил сматра се нарочито чуварем православне вере и борцем против јереси.

За њим следе Гаврил, анђео благовесник, представљен са фењером и огледалом од зеленог камена јасписа који је симбол "божје премудрости".

Рафаил је исцелитељ и у руци држи лекарски алабастар, Урил је огањ и светлост Божја, Салатил "молитвеник Божји" са лицем и очима подигнутим ка небесима.

Јегудил носи златни венац у славу Бога, Варахил са белим ружама у недрима носи благослов Божји, а Јеремил се поштује као носилац узвишених мисли које човека уздижу ка Богу.

Свети Архангел Михаило је најугледнији међу бестелесним силама и најближи небеском престолу и сматра се да је он спасио војску анђела од понора палих Сатанаилових анђела.

Светог Архангела као свог заштитника данас слави и београдска Саборна црква, освештана на Аранђеловдан 1845. године, чији је ктитор био српски књаз Милош Обреновић (1780-1860).

Архангела Михајла је као породичног заштитника поштовала српска владарска династија Немањића.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње