петак, 20.11.2009, 14:15 -> 19:41
štampajШест година Специјалног суда
Резултати Посебног одељења Окружног суда у Београду указују да је оснивање Суда било оправдано и сврсисходно, оцењено поводом шест година постојања Суда.
Шестогодишњи успешни резултати Посебног одељења Окружног суда у Београду за организовани криминал и Веће за ратне злочине у процесуирању најосетљивијих предмета указују да је оснивање те две инстанце било оправдано и сврсисходно, оцењено је на свечаности у Београду поводом шест година постојања Суда.
Председник Окружног суда у Београду Синиша Важић на заједничкој свечаној седници та два одељења истакао је да су судије Посебног одељења за организовани криминал и Већа за ратне злочине преданошћу, стручношћу и ефиксаношћу оствариле завидне резултате.
"Наш циљ је правда. Пресуде овог суда не треба да буду историјске, али оне треба да помогну да се неке ствари из историје никада не понове", нагласио је Важић подсетивши да су та два одељења формирана 2003. у амбијенту у коме је оспоравана њихова целисходност и уставност.
Важић је прецизирао да је Посебно одељење за организовани криминал од маја 2003. до новембра ове године починиоцима најтежих облика криминалних активности изрекло укупно 2.499 година затвора, као и да је у том већу окончан поступак за убиство српског премијера Зорана Ђинђића.
"У Посебном одељењу за организовани криминал изречено је 58 пресуда, којима је обухваћено 535 особа, од којих је 520 осуђено док је 15 окривљених ослобођено од оптужби", рекао је Важић.
Веће за ратне злочине Окружног суда у Београду, према Важићевим речима, од оснивања октобра 2003. до данас, починиоцима кривичних дела ратних злоцина изрекло је укупно 487 година затвора.
Важић је прецизирао да је у том већу изречено 16 пресуда којима су осуђене 34 особе, док је од оптужби ослобођено 12 људи.
Окосница демократске трансформације
Помоћник министра правде Војкан Симић, истакавши да су борба против организованог криминала и процесуирање ратних злочина приоритети државне политике Србије, указао је да оснивање две инстанце Суда које се тиме баве, показује јасну спремност државе да се бори против криминала и суочи са теретом прошлости.
Симић је указао да је у Србији усвајањем низа закона створен потпун правни оквир за поступање та два одељења, као и да ће у склопу реформе правосуђа, те две инстанце задржати своје посебно место и да суштина њиховог рада и циљеви неће бити промењени.
Судија Врховног суда Србије Зоран Савић указао је да судије у тој инстанци у поступцима ратних злочина и организованог криминала поступају са посебном пажњом и ефикасношћу.
У том суду се у другом степену тренутно поступа у осам предмета са елементима организованог криминала и четири предмета ратних злочина, навео је Савић.
Заменик шефа Мисије Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) у Београду Томас Мор истакао је оценио је да је Специјални суд једна од окосница у процесу демократске трансформације Србије у протеклих шест година.
Отправница послова Амбасаде Сједињених Америчких Држава Џенифер Браш оценила је да су Посебно одељење за организовани криминал и Веће за ратне злочине показали висок степен професионализма и храбрости у процесуирању најосетљивијих и најтежих случајева.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар