петак, 20.11.2009, 08:00 -> 17:38
štampajСветски дан детета
Због повећања насиља над децом у Србији од 2005. године, потпредседница владиног Савета за права детета Љиљана Лучић најавила је измене Закона о породици којима ће бити изричито забрањено физичко кажњавање деце.
Потпредседница владиног Савета за права детета Љиљана Лучић најавила је измене Закона о породици којима ће бити изричито забрањено физичко кажњавање деце.
Према подацима центара за социјални рад, у различитим деловима Србије је 2005. године било 2.275 случајева насиља над децом, наредне године 2.771, док се 3.058 деце воде као жртве насиља у 2008. години.
Лучићева је навела да доминира емоционално, а одмах затим физичко насиље над децом, да се у огромном проценту дешава у породици и да су у 80 одсто случајева починиоци отац, мајка или близак сродник.
"То су забрињавајући подаци, али све је више и интервенција када је реч о заштити злостављане деце", рекла је Лучићева.
Унапређен положај деце у образовању
Према њеним речима, положај деце у Србији је унапређен протеклих пет година у области образовања, здравствене и социјалне заштите.
Највише је постигнуто када је реч о деци без родитељског старања, рекла је Лучићева истакавши, да је око 4.500 ове деце збринуто у хранитељским породицама и да се смањује број деце у домовима.
Лучићева је подсетила да је основни циљ ове стратегије смањење сиромаштва и сваке врсте искључености деце и навела да је већи број деце укључен у предшколско образовање као и у групе са основним образовањем.
То се нарочито односи на ромску децу, рекла је она истакавши да је смањен њихов број у специјалним школама.
Усвојен је Закон о основама система образовања који промовише инклузивно образовање, односно омогућава и деци са сметњама у развоју да се укључе у редован систем образовању.
Према њеним речима, побољшана је здравствена заштита предшколске деце, али недостаје више превентивних програма када се ради о болестима зависности и промоцији здравих стилова живота.
Полиција спремна да допринесе поштовању права деце
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић указао је на значај поштовања права деце у свим областима изражавајући спремност полиције да у највећој могућој мери допринесе том циљу.
Дачић је истакао и да је у току завршна фаза обуке за добијање трајаног сертификата за поступање према малолетницма за 415 полицијских службеника.
"Полиција посебно води рачуна у заштити права деце и приликом контаката са медијима", рекао је Дачић.
"Поступање у најбољем интересу детета је императив за све професионалце па тако и у случају у извештавања о деци и младима. Спремни смо да, у оквиру надлежности, помогнемо да до кршења права детета не долази и да, уколико дође, заштитимо права детета", рекао је министар.
Министар унутрашњих послова је навео и да је у Закону о безбедности саобраћаја, који треба да ступи на снагу 10. децембра велика пажња посвећена заштити деце.
Брига за децу надилази оквире породице
Брига за децу у сваком савременом друштву надилази оквире породице и неопходан је системски рад на остваривању и заштити права деце, саопштила је Народна скупштина Србије поводом Светског дана детета.
"Дете је посебно осетљиво биће које захтева појачану бригу и заштиту државе", наведено је у саопштењу уз подсећање да обавеза произилази из међународних докумената као што су Конвенција о правима детета и Миленијумска декларација, али и домаћих попут Националног плана акције за децу.
Конвенцијом о правима детета, усвојеном 20 децембра 1989. године, утврђени су основни принципи и релевантни инструменти.
У складу са тим, скупштина је формирала Радну групу за права детета чији је основни задатак да унапређује и развија систем заштите права и положаја деце.
То подразумева "праћење спровођења и примене релевантних закона и других аката, провером усклађивања националног законодавства са међународним стандардима и сарадњом са националним институцијама и телима, међународним организацијама и организацијама цивилног друштва".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар