Кубуровић: Удар на корупцију на свим нивоима
Задатак посебних одељења тужилаштава и судова за сузбијање корупције и привредног криминала која су данас почела са радом је процесуирање кривичних дела против привреде, службене дужности, давање и примање мита, као и нових коруптивних кривичних дела, каже за РТС министарка правде Нела Кубуровић.
Нела Кубуровић је, гостујући у Дневнику РТС-а, навела да се са почетком примене Закона о организацији и надлежности државних органа у борби против организованог криминала, корупције и тероризма врши удар на високу и ситну корупцију на свим нивоима у јавном и приватном сектору у Србији.
Додаје да су поред новог закона на снагу ступиле и измене Кривичног законика које су предвиделе нова кривична дела, пре свега у области привреде, као што је проневера у привредној делатности, превара у привредној делатности, злоупотреба у јавним набавкама, злоупотреба у обављању привредне делатности, злоупотреба у приватизацији.
"Суштина је да имамо нову организацију и тужилаштава и судова и потпуну специјализацију", рекла је Кубуровићева.
Наводи да се шири надлежност Тужилаштва за организовани криминал.
"Пре свега, шири се надлежност Тужилаштва за организовани криминал, а уводе се и четири регионална центра у Београду, Нишу, Краљеву и Новом Саду, која ће поступати у процесуирању коруптивних кривичних дела", нагласила је министарка.
Тужиоци који ће радити у посебним одељењима за сузбијање корупције имаће нова овлашћења која до сада нису имали.
"То се пре свега односи на могућност мултидисциплинарне сарадње са другим државним органима преко службеника за везу, који морају да буду одређени у органима који су таксативно предвиђени Законом, као што су Управа царина, Управа за спречавање прања новца, Катастар, Агенција за привредне регистре, Народна банка Србије...", напоменула је министарка.
То, како је указала, значи да ће сваки од поменутих органа морати да одреди службеника који ће бити задужен да сарађује са тужилаштвом у конкретном предмету.
Додаје да су специјализовани тужиоци за борбу против корупције, њих 44, као и шест финансијских форензичара распоређених у четири регионална одељења виших јавних тужилаштава у Новом Саду, Београду, Краљеву и Нишу.
Објашњава да ће се та одељења бавити случајевима у којима имовинска вредност не прелази 200 милиона динара, док ће Тужилаштво за организовани криминал са седиштем у Београду, процеусирати кривична дела "високе корупције", у којима имовинска вредност прелази 200 милиона динара.
"Посебна одељења виших јавних тужилаштва у Београду, Новом Саду, Краљеву и Нишу бавиће се коруптивним делима где је имовинска корист стечена кривичним делом штета до 200 милиона динара. Делима где је стечена корист изнад тог износа бавиће се Тужилаштво за организовани криминал", објашњава министарка правде.
Финансијски форензичари
Тужилаштва, како је навела, имају стручне људе – форензичаре који ће помагати заменицима у поступању.
"Задатак финансијских форензичара је да својим знањем помогну тужиоцима у истрази, прикупљању доказа и њиховом представљању пред судом", наводи Кубуровићева.
Када су у питању финансијски стручњаци, министарка је указала да су надлежна тужилаштва током 2017. године мењала систематизацију и унутрашње уређење својих органа и предвидели запослење форензичара у тужилаштвима.
"Морали смо да изменимо систематизацију, да тужилаштвима омогућимо да запосле стручне људе – форезничаре који су морали да прођу стручну обуку", нагласила је министарка правде.
Наводи да су новим законом створени услови да процеси због корупције завршавају осуђујућим пресудама.
"Закон је усвојен пре више од годину дана и сада су створени услови да процеси због корупције завршавају осуђујућим пресудама", закључила је Кубуровићева.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар