Корупција слаба тачка Србије

Иако је забележила минималан помак у односу на 2008. годину Србија и даље на зачељу листе по корупцији у региону. Иза Србије само БиХ и Албанија. Словенија има бољи рејтинг од неких развијенијих земаља ЕУ. Зараћене државе и даље најкорумпираније.

Србија се на рангирању водеће светске организације за борбу против корупције Транспаренси интернешенел по индексу перцепције корупције, у конкуренцији земаља региона и бивше Југославије, поново нашла при самом дну.

Србија је сама на 83. месту са оценом 3,5, што је минималан помак у односу на 2008. годину када је делила 85. место са Црном Гором и Албанијом, и индексом 3,4.

Црна Гора је напредовала и ове године је на 69. месту са индексом 3,9, док је Албанија пала ниже - на 95. место са индексом 3,2.

Од земаља региона слабије је рангирана само Босна и Херцеговина - са индексом 3,0, што је за 0,2 лошије него претходне године, БиХ је на 99. месту.

Транспарентност Србије оцењује да се више прича, а у борби против корупције минимално напредује. Индекс 3,5 на скали од један до десет, кажу, није за похвалу.

"Ми смо практично на европском дну, Свега седам земаља са старог континента је испод Србије, а испред ње су све земље ЕУ, па чак и неке земље из блиског окружења са којима смо до сада делили то место", наводи Немања Ненадић.

"Питање шта је утицало да коефицијент перцепције корупције буде тако слаб, да се не помера већ три године, увек је отворено јер је ту реч о утисцима, међутим сматрам да се борба против корупције није водила довољно озбиљно", каже Ненадић.

Аналитичар Владимир Гоати оцењује да Влада Србије не схвата озбиљно опасност од корупције, и да у томе треба да учини потпуни заокрет.

"Суочавање са тим злом корупције не можемо избећи. Међутим, питање је ко хоће да оствари ту политичку вољу и у исто време да плати политичку цену", наводи Гоати.

"Морате знати да у политици, сваки покрет свака акција има своју цену, као што и нечињење има своју цену. Политичари ће морати у једном тренутку да бирају - или ће да буду корисни за земљу или ће да буду популарни", сматра Гоати.

Балкан тешко излази на крај са корупцијом

Хрватска је, после поправљања позиције лане и индекс 4,4, ове године забележила пад и са оценом 4,1 дели 66. место са Грузијом и Кувајтом.

Четири балканске земље деле 71. место са индексом 3,8 - Македонија, Грчка, Румунија и Бугарска.

За Бугарску и Македонију то је напредак, уз раст индекса од 0,2, за Румунију се оцена није променила, док такав ранг представља огроман пад за Грчку која је 2008. године имала индекс 4,7.  Од земаља бивше Југославије Словенија је, као и свих претходних година, најбоље рангирана и са индексом 6,6 (за 0,1 лошије него лане) дели 27. место са Кипром и Естонијом.

Словенија је испред великог броја чланица ЕУ и развијених земаља, као што су Шпанија (6,1), Португал (5,8), Малта (5,2), Мађарска (5,1), Пољска (5,0), Чешка и Литванија (4,9), Летонија и Словачка (4,5) и Италија, која наставља вишегодишње назадовање (5,2 2007, 4,8 2008. и 4,3 2009. године).

Зараћене државе и даље најкорумпираније

Корупција је и даље најраспрострањенија у земљама у којима се воде ратови. И ове, као и прошле године, најкорумпираније државе су Авганистан, Ирак и Сомалија, јер корупција измиче контроли тамо где су основне институције слабе, или уопште не постоје.

Најмање корупције има на Новом Зеланду (9,4), Данској (9,3), Шведској (9,2) и Сингапуру (9,2), што је резултат политичке стабилности, давно успостављених прописа о сукобу интереса и снажних и функционалних државних институција, закључио је Транспаренси интернешенел.

У првих десет су још Швајцарска, Финска, Холандија. Аустралија, Канада и Исланд.

Најкорумпиранија земља на нашој планети је Сомалија, испред Авганистана и Мјанмара на 179. и 178. месту. Међу десет најкорумпиранијих још спадају Судан, Ирак, Чад, Узбекистан, Туркменистан, Иран и Хаити.

Транспаренси интернешенел, чије се седиште налази у Берлину, сваке године објављује индекс корупције који се заснива на истраживањима које су спроводиле бројне међународне организације и рангира 180 земаља по степену корумпираности од 0 до 10.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње