Међународни дан студената

Данас се обележава Међународни дан студената као сећање на 17. новембар 1939. године када су нацисти погубили 20 чехословачких студената који су протестовали против окупације.

Академци у Србији и ове године дочекују Међународни дан студената у условима недовршене реформе високог образовања, изјавио је председник Савеза студената Београда Горан Минић.

Минић је поводом Дана студената оценио да се у Србији пребрзо ушло у реформу високог образовања, без визије, са мањком новца, као и да су се на те проблеме касније надовезале високе школарине.

Наш генерални проблем је што је мало студената заинтересовано да кроз студентско организовање решава своје проблеме, рекао је Минић и најавио да ће ССБ и друга студентска удружења свој дан обележити сутра на београдском Технолошко-металуршком факултету.

На ТМФ-у ће бити организован студентски триатлон и дружење током читавог дана, рекао је Минић и позвао академце да обележе свој дан.

Апелујући на колеге да се више укључе у решавање студентских питања, Минић је упозорио на проблем неједнаког решавања њихових захтева у зависности од факултета до факултета и истакао да треба указати и на одговорност за нереформисане програме и већу мобилност студента.

На ТМФ-у ће бити организован студентски триатлон и дружење током читавог дана, рекао је Минић и позвао академце да обележе свој дан.

Међународни дан студената у свету се обележава као симбол борбе за демократско образовање и друштво и сећање на 17. новембар 1939. године када су нацисти погубили 20 чехословачких студената који су протестовали против окупације.

Више од 1.200 студената тада је одведено у концентрационе логоре, а домови и универзитет претворени у касарне.

Међународно веће студената касније је у Лондону прогласило 17. новембар за Међународни дан студената, а педесет година касније, 1989. године, студенти у тадашњој Чехословачкој поново су устали против другог недемократског режима, чиме је започела "плишана револуција" којом је у тој земљи окончан комунистички режим.

У Атини обележавање 36 година од крвавих студентских протеста

У Атини ће данас бити распоређено шест хиљада полицајаца широм грчке престонице због обележава 36 година од крвавих студенских демонстрација које су довеле до пада диктатуре у Грчкој годину дана касније.

У знак сећања на жртве тих демострација 17. новембра 1973. године, биће одржан марш од Политехничке академије до Америчке амбасаде, који се обично досад завршавао сукобом учесника марша и полиције.

Група студената-левичара протестовала је 17. новембра 1973. године против војне хунте, која је владала у Грчкој од 1967. године. Хунта је послала "тенкове да би их прегазили".

Следеће године војна хунта је збачена, а датум крвавог масакра над студентима постао је назив новостворене (оружане) групе, која се борила против утицаја Сједињених Америчких Држава, НАТО и капитализма уопште.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње