Обележава се Дан Сенте и 320 година од Сенћанске битке
Дан Сенте и 320. годишњица славне битке код тог града не може имати другу поруку, него да сви поверују како истрајност и поштен рад воде до победе, а историја учи да нације и државе могу напредовати једино уз међусобно поштовање, изјавио је председник Скупштине Војводине Иштван Пастор.
Он је, обраћајући се на свечаности поводом Дана Сенте и обележавања 320 година од Сенћанске битке, рекао да, када постоји храброст, разум, истрајност и визија, увек дође до напредовања, победе и победничких битака.
"Пре 320 година одвијала се битка у близини Сенте, историјска, значајна за цео свет, из културног аспекта. Зато није изненађујуће да је 10 дана након те битке град Беч свечано прослављао победу исписујући великим словима на транспарентима 'Беч је одбрањен у Сенти', рекао је Пастор.
Сјај победничких битки далеко светли, оцењује он и каже да је победничка битка код Сенте савршено сјајна порука која симболизује да се партнерство пре свега може изградити уз вредносне системе, који почивају првенствено на хришћанским европским вредностима и никако њиховим одбијањем.
Захваљујући председницима република Мађарске и Србије Јаношу Адеру и Александру Вучићу што су покровитељи 320 годишњице, Пастор каже да нас је историја научила да нације и државе могу напредовати једино уз међусобно поштовање и способност за остваривање својих интереса, те да, ако је тако, онда се могу заједно и сећати и славити.
Грађани Сенте хтели су за 200. годишњицу битке, подсећа Пастор, да се одуже војсковођи Еугену Савојском постављајући кип на коњу те личности на главном градском тргу, међутим, због мањка финансијских средстава, Франц Јозеф, приликом посете Сенти 1896. године откупио је кип и поставио га у Будимској тврђави.
"То спомињем зато што данашњи дан, Дан Сенте, дан славне победе, не може имати другу поруку, него само да сви осете над својом главом божију светлост и да поверују како истрајност и поштен рад воде до победе", рекао је председник Покрајинског парламента.
Председник општине Сента Рудолф Цегледи рекао је да је Сенћанска битка, поред тога што заузима значајно место у историји, битан елемент за идентитет Сенћана, те да се може рећи да су се на обали реке Тисе симболично сукобила два света.
"Од тада је прошло 320 година, али ми касни потомци и даље морамо из дана у дан да бијемо своје битке. Славна прошлост нас може учинити задовољнима ако радимо на садашњости у којој се може живети и стварању будућности која се може планирати", рекао је Цегледи.
Како каже, Сента је у протеклом периоду показала истакнуте резултате на пољу културе, образовања, здравства и спорта, који су, сматра, ту општину определили међу водеће факторе ове регије.
"Оно што смо створили, предајемо генерацијама иза нас, јер, Сента није само наше место рођења већ и наша судбина у будућности. Стога је важно нагласити да смо једни другима потребни, да би наша свакодневица била мирна и задовољна, а наше прославе за памћење и пуне радости", рекао је Цегледи.
Сента слави Дан општине и 320. годишњицу славне битке код тог града, под покровитељством председника Мађарске и Србије Јаноша Адера и Александра Вучића, који су одали почасти и положили венце на споменик Сенћанској бици.
Битка код Сенте одиграла се 1697. године и најзначајнија је битка Великог турског рата.
Аустријски војсковођа принц Еуген Савојски победио је Турке у Бици код Сенте, а то му је била прва победа коју је извојевао као самосталан командант аустријске војске.
Пораз Турака код Сенте, а нешто касније и код Београда, почетак су видног опадања престижа османлијске царевине и њене војничке моћи.
Према аустријским подацима, у бици код Сенте погинуло је око 30.000 турских и око 2.000 аустријских војника. Турски заповедник, султан Мустафа Други успео је да побегне са око 1.000 јаничара, а као ратни плен војници под командом Еугена Савојског, са ким је ратовала и већина Срба, освојили су 72 топа, 52.400 ђулади, 553 бомбе, 505 буради барута, 6.000 кола натоварених муницијом и храном, 5.000 коња, 6.000 камила, 12.000 волова и бивола.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар