Седам векова постојања манастира Крупе у Хрватској

Манастир Крупа у Далмацији обележава седамсто година постојања. Саграђен је у време краља Милутина 1317. године и посвећен је Успењу Пресвете Богородице чији празник се данас слави. То је најзападнији православни манастир на овим просторима који је вековима окосница опстанка српског народа.

Темеље манастира Крупе, подно Велебита, поставили су монаси из манастира Крупе на Врбасу уз помоћ краља Милутина. Током своје дуге историје тај манастир често је страдао у разним најездама, али је увек обнављан. У њему су сачувана вредна духовна и културна сведочанства.

"Материјална сведочанства историје српског православног народа тог краја, говорим о Буковици, која су концентрисана у ризници манастира говоре о једној невероватној концентрацији материјала примењене уметности. То су богослужбени предмети који се могу видети у музеју у једној одаји конака, у манастиру где се могу видети иконе, триптиси, диптиси, путири", рекао је мр Радован Пилиповић, директор Архива СПЦ.

Пилиповић каже да манастир има богату стару збирку штампаних и богату збирку рукописних књига.

Запис на своду манастирске цркве сведочи да је обнављана у време цара Душана. Краљеви Милутин, Стефан Дечански, и Душан, издавали су манастиру даровнице у виду земљишта за издржавање, сто се види у турским ферманима.

Манастир је даривала 1494. године и мати Ангелина, српска деспотица. У млетачко-турским ратовима манастир је тешко страдао. У 19. веку бројне богослужбене књиге и друге вредности, за манастир је прибавио архимандрит Герасим Зелић. У богатој ризници цувају се 22 турска фермана и много тога још. Велико страдање манастир је претрпео 1941. и 1995. године.

"Присуство манастира Крупе управо говори о једној укорењености српског народа да манастир Крупа није нека случајност присуства српског народа на толиком западу него један стожер", рекао је Радован Пилиповић.

У близини Крупе у Обровцу данас живи само око хиљаду Срба. После "Олује" тај крај је опустео, каже, Драган Комазец који има имовину у Жегару код Обровца.

"Простори на којима смо живели су били претежно српска подручја настањена православним становништвом и презимена Комазец, Милић, Зелић, Јованчевић су из тог краја", каже Драган Комазец.

Обнова Крупе почела је 2000. године па се у велелепном манастиру одвија монашки живот. Малобројне Србе дочекују архимандрит Гаврило и владика Далматински Фотије.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње