Ћирилица се брани и рекламом, опречна мишљења лингвиста

Предлог градског менаџера Горана Весића да би фирме, које називе буду истакле на ћирилици, могле да буду ослобођене дела намета, наишао је на опречна мишљења. Док део лингвиста сматра да то неће решити вишедеценијски проблем, други га виде као добар начин да се подстакне употреба ћирилице на јавним местима.

Писмо које Словени користе од краја деветог века, а за српски језик у 19. веку обликује Вук Караџић, Београд намерава да заштити.

"У наредном периоду ћемо размотрити могућност да изменимо градске прописе како би они који користе ћирилицу приликом званичног оглашавања, постављања имена фирми напросто имали попусте и на тај начин били стимулисани да користе наше писмо", рекао је Горан Весић, градски менаџер.

Стимулација не решава проблем стар шест деценија, колико је ћирилица у запећку – сматра део стручњака. Упућују на Закон о службеној употреби језика и писама, који на коришћење ћириличког писма обавезује само јавна предузећа, уставове и организације.

"Називи свих других привредних друштава спадају у јавну употребу језика и ту су ћирилица и латиница равноправне. Тако да би сваки такав покушај да се стимулише употреба ћирилице у јавној употреби, заправо, представљао својеврстну дискриминацију", сматра лингвиста Владо Ђукановић.

Други, предлог градске управе виде као наставак акције која је ујединила надлежна министарства, медије и струку – "Негујмо српски језик".

"Овде није реч о дискриминацији, него сви они који буду афирмисали ћирилично писмо имаће одређене повластице. Тиме сигурно латиница неће претрпети штету, али ћемо ми обавити један добар, одговоран задатак тиме што ћемо своје национално писмо на неки начин мало појачати да оно буде видљивије", каже лингвиста Вељко Брборић.

Мишљења струке подударају се код чињенице да ћирилица јесте угрожена. А, борба подразумева јасан и дугорочан план:

"Почети са једном генерацијом, X генерацијом 2020. године са првим разредом основне школе и читав низ акција спроводити током школовања целе те генерације. Дакле, нешто што би потрајало најмање 16 или 20 година", рекао је Ђукановић. 

Брборић каже да је латиница такође део нашег културног наслеђа, али је чињеница да је на јавном местима ћирилица помало запостављена. "На крају: ћирилица је део нашег националног бића", истакао је Брборић.

Да би остала и убудуће, Министарство културе припремило је предлог измена и допуна Закона о службеној употреби језика и писама, које ће ускоро предложити парламенту. Како штити ћирилицу, ипак се још не зна.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње