среда, 01.02.2017, 11:06 -> 11:43
Извор: Танјуг
Развој стручног образовања кључaн за напредак економије
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт је на форуму о стручном образовању, обуци и вештинама за економски развој "Торино процес 2016/17" рекао да су развој образовања и повезаност са потребама тржишта и индустрије кључни фактори за напредак економије једне земље.
Мајкл Давенпорт је на форуму о стручном образовању навео да је ЕУ у последњих 14 година у српско образовање уложила 25 милиона евра.
Новац је, како каже, уложен у модернизацију наставног плана и програма у средњим сручним школама, као и за опремање школа.
Давенпорт је похвалио привредни раст Србије и додао да су већа флексибилност на тржишту рада и већи број инвестиција довели до пада стопе незапослености.
"Образовање и оспособљавање мора бити флексибилно да одговори потребама тржишта", нагласио је шеф Делегације ЕУ у Србији и додао да ће инвестирање у стручно образовање и обуку убрзати економски опоравак земље, на чему већ ради српска влада.
Државни секретар у Министарству просвете Гордана Предић навела је да се интензивно ради на унапређењу стручног образовања у Србији, те да је дуално образовање приоритетан циљ владе и министарства.
"Ради се на ојачавању мреже школа са послодавцима, јединицaма локалних самоуправа, привредним коморама, НСЗ", објаснила је Предићева.
Представник Европске комисије Кирил Кирјаков рекао је да је један од највећих изазова за Југоисточну Европу велика стопа незапослености младих, те да би се ситуација могла променити управо унапређењем стручног образовања.
"Већи део наших незапослених нема потребне вештине, а истраживања су показала да 40 одсто послодаваца има проблем да нађе радника са потребним вештинама", објаснио је Кирјаков.
Додао је да средње стручно образовање треба учинити привлачнијим и прилагодити га тржишту рада.
Директорка Европске фондације за обуку која је организовала скуп, Мадлен Сербан указала је да је стручно образовање и обука веома важно за развој привреде.
Подсетила је да је важно да земље Југоисточне Европе уче једне од других да се заједнички суочавају са изазовима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар