Франкфуртске Вести: Од 12 убијених новинара на КиМ, истражују се само два

Од 12 случајева убистава и киднаповања новинара на Косову Специјално тужилаштво Косова истражује само два, тврде франкфуртске "Вести".

Пре две године мисија Еулекс, односно Специјално тужилаштво Косова, обећали су да ће поново покренути истрагу у свим случајевима киднапованих и убијених новинара на Косову, али се то није догодило.

Тадашњи заменик главног тужиоца СТК-а Џонатан Рател казао је да ће учинити све да се у сарадњи са тужилаштвима у Приштини и Призрену, полицијом Косова и одељењем за судску медицину покрену истраге и дође до истине и правде.

Седамнаест година од завршетка рата и даље су непознате убице и киднапери дванаесторице новинара и медијских радника.

Две године од чврстог обећања, Специјално тужилаштво Косова у одговору "Вестима" потврдило је да се истрага води само у два случаја, а четири предмета одавно су затворена.

Еулекс је 2015. најавио да ће прегледати све базе података како би дошао до потребних чињеница.

У Специјалном тужилаштву Косова кажу да ће два случаја убиства новинара, а који су у истрази, предати локалним властима. Убиство новинара Енвера Маљокуа (убијен 11. јануара 1999.) "случај ППН 184 / 2016 је под прелиминарном истрагом" тужилаштва.

Такође и случај убиства Џемаиљ Мустафе, сарадника "Бота Сота" (убијен је 23. новембра 2000.) у Приштини, односно "случај ППП 21 / 2011" како га води СТК.

Један од њих је Љубомир Кнежевић, новинар приштинског "Јединства" и дописник "Политике", отет 6. маја 1999. године код Вучитрна. Његов син Горан упутио је жалбу Саветодавној комисији за људска права Унмика.

Специјално тужилаштво Косова каже да о Љубомиру Кнежевићу - "нема доступних информација."

Нестанак новинара Марјана Мелонашија, односно случај ППП 096/09 како се води у Специјалном тужиалштву Косова "пребачен је Основном тужилаштву у Приштини 3. маја 2011".

Мелонаши је новинар српске редакције Радио Косова, нестао је 9. септембра 2000. у центру Приштине.

Документација Унмика указује да до 2005. године није било никакве истраге везано за овај случај. Тада су унесени у базу података, а немало потом је случај затворен.

Према наводима СТК-а, о нестанку новинара Радио Приштине Ранка Перенића и Ђуре Славуја, отетих 21. августа 1998. на путу Велика Хоча - Зочиште, истрага је обустављена октобра 2013 због недостатка доказа.

Осим о случају Љубомира Кнежевића, у Специјалном тужилаштву Косова кажу да немају података ни о убиству ССефкија Попове, новинара "Рилиндје", убијеног 10. септембра 2000. године у Вучитрну.

У својим одговорима не спомињу имена Момира Стокуће, фоторепортера и сарадника "Политике" убијеног 21. септембра 1999. у породичној кући у центру Приштине. Као ни Мила Буљевића, медијског радника, отели су припадници ОВК 25. јуна 1999. године, недалеко од избегличког центра у Приштини и пред очима пролазника.

Пре седам година затворена је и истрага у случају Александра Симовића Симе, новинара "Медија екшн интернешенал" и преводиоца, који је нестао 21. августа 1999. године у Приштини.

Специјално тужилаштво Косова исто наводи да је "случај ППП 283/09 одбачен 22. јула 2009. због недостатка доказа". Затворен је и предмет истраге убиства Бардуља Ајетија, новинара и колумнисте "Бота сота", убијеног 3. јуна 2005. године.

Овај случај је, кажу у Специјалном тужилаштву, одбацио Унмик 11. децембра 2006. због недостатка доказа. У оба случаја, за ново покретање поступка потребни су нови докази.

У истрази се најдаље отишло у покушају да се нађу убице Бекима Кастратија, новинара листа "Бота сот", убијеног 19. октобра 2001. Међутим, прошле године, и тај случај је обуставјен.

„Случајеве ППС 41/14 и 73/2011 ППС, тужилаштво је закључило 21. марта 2016. јер једини идентификовани осумњичени умро“, наводе у Специјалном тужилаштву Косова.

Скупштина Косова је јуна 2016. године Еулексу продужила мандат и том приликом изменила закон о мисији владавине права ЕУ. Када је реч о Специјалном тужилаштву Косова, уместо међународних, на његовом челу те институције сада се налазе локални тужиоци.

Еулексу су смањене извршне надлежности и задужен је само за одређене случајеве, односно за кривичне предмете поктренуте пре 15. априла 2014, случејеве који су тужиоцима Еулекса дати од 5. априла 2014. до 15. јуна 2016, односно за случајеве додељене судијама Еулекса пре 15. априла 2014, наводе "Вести".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње