Читај ми!

Протест у Штрпцу због начина расподеле социјалне помоћи Републике Србије

Више десетина житеља општине Штрпце протестовало је због начина расподеле новчане помоћи од 20.000 динара из буџета Републике Србије, социјално најугроженијим особама на Косову и Метохији.

Окупљени су изразили незадовољство сматрајући да састављање спискова није било транспарентно, те да су о добијању помоћи одлучивали локални партијски  представници.

“Расподела тих средстава није урађена по закону Републике Србије, већ је то рађено сасвим другим путевима и каналима који су, по нама, непознати и нелегитимни. Уместо да комисија за доделу тих средстава буде сачињена од некога из локалне самоуправе или неког из Бироа за запошљавање, то није урађено тако, већ су општински политичари са сумњивим биографијама спискове правили по продавницама, кафанама и улицама”, навео је Александар Милосављевић из Штрпца, а пренео Радио КиМ.

Примарни захтеви незадовољних грађана општине Штрпце односе се на списак са именима чланова комисије која је одлучивала о додели 20.000 динара, транспарентност самог поступка и имена људи који су примили ову новчану помоћ.

Мастер здравствене неге Весна Сталетовић, незапослена мајка двоје деце из Штрпца, навела је да већ 12 година “куца на сва врата” како би добила посао.

“Обратила сам се Епархији рашко-призренској, Патријаршији у Београду, три пута сам ишла у КиМ. Слали су ме код Братислава Николића, он неће да ме прими. Канцеларија за КиМ ми каже – ми не можемо ништа, обратите се Братиславу Николићу. Не знам више шта да радим, имам дете које има трећи степен астме. Мене нико не пита како ја то дете водим на контроле. Ни супруг, ни ја не радимо. Тих 20.000 динара неће да реше животни проблем. Мени године пролазе, а ја немам ни дан радног стажа. Шта ће они да раде кад се ја одселим, кога ће да уче, кога ће да лече, је л’ они брину да л’ треба неко да живи овде”, навела је она.

Јовица Јовановић из петочлане породице сматра да је одлука о додели 20.000 динара социјално угроженима неправедно спроведена и да је његова породица оштећена.

"Нас је четворо на бироу, треба да се разбију ова врата. Ћерка ми је студенткиња која је на девет испита на Математичком факултету девет десетке добила. Ја немам никаква примања. Ни косовска влада ни српска влада, ево проверите. Брука и велика срамота. Моје дете треба да оде на факултет у понедељак, врати се у петак. Чиме да се школује? Супруга ми ради у продавници за 200 евра. Ко може да живи са 200 евра? Ми треба да умремо што немамо, а они не. Ја тражим од 30.000 до 50.000 динара да прехраним своју породицу", нагласио је он.

Са незадовољним грађанима разговарао је председник општине Штрпце и потпредседник Српске листе Далибор Јевтић, рекавши да као председник општине по косовском систему није надлежан за расподелу новчане помоћи, али да верује да је о расподели одлучивала комисија.

Пренео је да ће свакога ко испуњава критеријуме, односно ко је незапослен по српском и систему владе у Приштини, од њега у наредној фази имати подршку да добије ову помоћ.

Окупљени грађани су саопштили да ће се протести у Штрпцу одржавати сваког дана до испуњавања њихових захтева.

уторак, 15. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом