Србији потребно 40 милиона долара за помоћ у мигрантској кризи
УНХЦР и Међународна организација за миграције (ИОМ) представиле су нови годишњи план реаговања на избегличку и мигрантску кризу у Србији који обезбеђује дугорочна решења за помоћ, а за чије је спровођење, како се процењује, потребно око 40 милиона долара, што је дупло више него раније.
План за Србију за 2017. годину део је регионалног плана одговора на избегличку и мигрантску кризу који укључује и Турску, Грчку и Македонију, а потенцијалним међународним донаторима представљен је 17. јануара у Женеви.
Циљ Плана за Србију, који је урађен у сарадњи са Владом Србије и у складу је са њеним Планом реаговања на повећан број миграната, јесте да допуни и оснажи напоре владе у обезбеђивању безбедног приступа азилу и заштити избеглица и миграната.
Шефица Службе за координацију на терену УНХЦР-а у Србији Франческа Бонели рекла је на конференцији за новинаре да план за Србију подразумева заштиту, храну, смештај, непрехрамбене артикле, транспорт, логистику и санитарне услове, здравствену заштиту и исхрану, као и подршку локалним заједницама.
"Мигранти и избеглице су у Србији у стабилној ситуацији. План треба да одговори потребама миграната и избеглица и на свеобухватан начин. Не смемо да оставимо Србију саму", рекла је Бонели и додала да је Влади Србији потребна подршка како би обезбедила дугорочну помоћ за мигранте и избеглице.
Наводећи да је план прошле седмице представљен донаторима у Србији, шефица Канцеларије ИОМ у Србији Лидија Марковић рекла је да је, поред олакшавања координације са донаторима, циљ плана да операционализује системски оквир за збрињавање избеглица и миграната у 17 центара у Србији.
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић нагласио је да за Србију "балканска рута" није затворена, јер је ситуација иста као и на врхунцу мигрантске кризе с озбиром да Србија свакодневно и даље брине о око 7.500 миграната и избеглица.
"Обавезе су исте као да је рута отворена", истакао Иванишевић и навео да је Србија заједно са разним агенција УН и невладиним организацијама учинила све и показала на најбољи начин како се брине о мигрантима и избеглицама.
Порука да Србија није сама је веома важна, сматра Иванишевић и додаје да брига о мигрантима не сме бити на уштрб локалне зајединце, те да је донаторска помоћ важна, јер Србија нема буџет намењен мигрантима.
Наводећи да не могу сви мигранти да буду смештени у Београду, Иванишевић је позвао невладине организације да не пружају помоћ мигрантима у баракама и парковима у којима бораве не дуже од 15 дана, већ да то чине у прихватним центрима у координацији са Комесаријатом за избеглице и миграције.
"Никоме нисмо забранили да ради. Реч је о молби невладиним организацијама да се укључе у систем помоћи у прихватним центрима", закључио је Иванишевић наводећи да је сарадња државе са невладиним организацијама изврсна.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар