Нафта заробљена на рекама, нема разлога за бригу

Залеђени Дунав и Тиса заробили су и барже с нафтом и дериватима. Удружење нафтних компанија упозорава на могуће проблеме у снабдевању. Из Министарства енергетике поручују возачима да не брину и да несташица неће бити. Само у обавезним резервама, кажу, има залиха за 10 дана просечне потрошње, а додатне количине обезбеђују се цистернама.

Нафтне компаније су приморане да троше залихе јер је лед блокирао све прилазе складиштима с река. У зависности од врсте деривата, резерве су различите. Најмање су количине нафтног течног гаса.

Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, каже да 50 процената течног нафтног гаса на српском тржишту потиче директно из увоза.

"Тај део горива се допрема пре свега речним путем и железницом, а та два вида саобраћаја су веома отежана или потпуно онемогућена", рекао је Мићовић.

У НИС-у кажу да је снабдевање за сада редовно, а ресорно министарство прати ситуацију на тржишту. У складиштима, кажу, има 60.000 тона обавезних резерви нафте и деривата који су доступни за друмски и железнички транспорт.

Мира Филиповић, државна секретарка у Министарству енергетике, каже да све нафтне копаније могу да рачунају на те резерве нафте и нафтних деривата.

"Оно што је нама значајно у овом тренутку је да су сви ти деривати и сама нафта зимског квалитета. За сада немамо никакву најаву да имамо било какав проблем у снабдевању тим енергентима", каже Филиповићева.

Извесно је да ће ледени талас поспешити раст цена деривата на пумпама, јер је и превоз цистернама знатно скупљи од речног.

"Дакле, мора се рачунати, просто због повећаних трошкова транспорта, да ће се то одразити на цене", каже Мићовић.

Обавезне нафтне резерве се и праве због оваквих ванредних ситуација. Чланице Европске уније располажу са тромесечним залихама, а обавеза Србије је да до 2023. направи резерву за 61 дан. До краја године је планирано да имамо залиха за 18 дана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи