Хјуман рајтс воч: Ограничен напредак Србије у заштити људских права
Србија је у 2016. години остварила ограничени напредак у заштити људских права, саопштила је међународна организација "Хјуман рајтс воч", уз оцену да су људска права кључна за напредак балканских земаља на путу ка Европској унији.
Оорганизација "Хјуман рајтс воч" (ХРВ) наводи да је систем азила у Србији и даље мањкав, а заштита деце без пратње је неодговарајућа.
"Напади и претње новинарима остају проблем. Напредак у процесуирању ратних злочина је и даље спор. Ромска мањина се и даље суочава с дискриминацијом у становању, а лезбијски, геј, бисексуални и трансродни (ЛБГТ) активисти су мета претњи и напада", навео је ХРВ у извештају.
ХРВ је у извештају навео да земље Западног Балкана треба да ревитализују напоре за јачање људских права и стварање окружења у којем ће бити поштована права свих.
"Владе земаља Западног Балкана треба да предузму конкретне кораке за унапређење медијских слобода, заштите мањина и избеглица, и да спроведу правду за злочине током ратова", рекла је Лидија Гал из ХРВ-а.
ХРВ наводи да се број тражилаца азила у Србији значајно смањи прошле године са затварањем граница на западнобалканској мигрантској рути и да је у првих осам месеци 2016. регистровано 8.003 тражилаца азила у поређењу са 103.881 у истом периоду 2015. године. Највише тражилаца азила има из Авганистана, а потом из Сирије.
Према проценама УНХЦР-а, у време писања извештаја у Србији се налазило 4.800 регистрованих тражилаца азила, а до 31. октобра избеглички статус је добило 17 тражилаца азила и помоћну заштиту још 17.
ХРВ наводи да Србија нема процедуре за формалну процену старости деце без пратње, због чега су старија деца у опасности да буду третирана као одрасли, уместо да добију заштиту као деца. Додаје се да су у Србији само три институције за децу без пратње, с укупно 32 места, док су остала деца без пратње у привременим склоништима познатим као "центри за помоћ избеглицама", заједно с одраслима.
У извештају се наводи да је напредак у налажењу трајног решења за избеглице и интерно расељене особе из ратова 1990-их које живе у Србије "безначајан".
По подацима УНХЦР-а, до 1. јула је у Србији било 35.300 избеглица, већином из Хрватске, 432 мање него претходне године, док је по подацима Владе 203.140 интерно размештених људи, већином с Косова, исто као претходне године.
ХРВ наводи да "новинари у Србији и даље раде у непријатељском окружењу" и цитира податке Независног удружења новинара о 33 инцидента - напада, претњи или других притисака на новинаре.
"Прљаве кампање провладиних медија и чланова Владе на независне медије и новинаре се настављају. У једном случају, премијер Александар Вучић је напао независни портал Балканску истраживачку мрежу (БИРН) због критика, а провладини медији ТВ Пинк и Информер су га (БИРН) оптужили да је непријатељ државе", навео је ХРВ, додајући и да споро напредује рад комисије за истрагу убиства новинара.
У извештају се оцењује да су процеси за ратне злочине споро напредовали 2016. услед "мањка политичке подршке, ресурса или особља у Канцеларији за ратне злочине и неадекватне заштите сведока"
ХРВ наводи да је у фебруару Влада Србије донела стратегију за ратне злочине којом су постављени критеријум за приоретизацију случајева и у којој је изражена посвећеност процесуирању високорангираних званичника осумњичених за ратне злочине, али није спецификовала како ће то урадити. Та стратегија је део захтева ЕУ по преговарачком поглављу 23, о владавини закона.
ХРВ наводи да је главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц изразио забринутост што Србија није именовала новог шефа тужилаштва за ратне злочине скоро годину дана, и да је председник Трибунала Кармело Ађијус рекао да Србија не сарађује у потпуности с Трибуналом, пошто није изручила троје чланова Српске радикалне странке, оптужених за непоштовање тог суда.
"Напади и узнемиравање бранилаца људских права се настављају. По локалним ЛБГТ организацијама и организацијама за људска права, већина напада и претњи члановима ЛБГТ заједнице није пријављена", наводи ХРВ и додаје да је Парада поноса прошла без инцидента, што је "упадљиво" побољшање у односу на раније године, када су демонстранти нападали учеснике параде или је Влада отказивала тај догађај из безбедносних разлога.
ХРВ је навео да су Роми суочени с дискриминацијом и узнемиравањем у области становања, и да се настављају присилна исељавања Рома из неформалних насеља, без адекватног обезбеђивања алтернативног смештаја.
У извештају се наводи да је Комитет УН за права особа са сметњама изразио дубоку забринутост због лоших услова у институцијама где живе деца и одрасли са сметњама.
"Наставиле су се тензије између Срба и косовских Албанаца"
На Косову, оцењује ХРВ, 2016. су се наставиле озбиљне злоупотребе, а новинари на Косову су суочени с претњама и застрашивањем, док су процеси за ратне злочине спори.
"Тензије између Срба и косовских Албанаца су се наставиле, посебно на северу. Заједнице Рома, Ашкалија и балканских Египћана и даље се суочавају с дискриминацијом. Процес нормализације односа с Београдом је ограничено напредовао", наводи се у извештају.
Организација ХРВ наводи и да је Саветодавно веће за људска права, основано 2006. за испитивање жалби на рад припадника Унмика, закључило да је та мисија УН кршила људска права и да није прикладно испитала озбиљне оптужбе на њен рачун.
ХРВ наводи да је на Косову распрострањено насиље у кући, и цитира податке невладине "Косовске женске мреже" да је 68 одсто испитаних жена претрпеле насиље у кући. Том проблему доприноси неадекватна реакције полиције, мало процесуирања и неиздавање наредби о ограничењу приступа насилним мужевима.
На Косову су се наставили напади и претње новинарима, а истраге и процесуирање тих случајева су спори. Удружење новинара Косова регистровало је осам случајева претњи и насиља над новинарима.
У извештају на 687 страна за више од 90 земаља се наводи да нова генерација ауторитарних полулиста настоји да изврне концепт заштите људских права, третирајући права као препреку за вољу већине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар