Колико миграната свој циљ оствари пре краја пута
Прича о Ирачанки и македонском полицајцу које је спојила мигрантска криза није усамљена. Међутим, није само љубав оно што мигранте наведе да одступе од руте и циља. Од неколико стотина хиљада људи, колико их је прошло кроз Србију од почетка кризе, поједини су у ходу променили план и сада Србију виде као решење, макар привремено.
То што говори седам језика непланирано је скратило његову мигрантску руту. Док је у Београду помагао избеглима, да комуницирају са околином, поједине организације пожелеле су да га запосле. Карим из Авганистана, за разлику од већине сународника, шансу за будућност видео је у Србији.
"Покушаћу да останем у Србији јер су овде људи добри. Хоћу да нађем посао преводиоца и доведем овде своју породицу. Заправо радио бих било шта, само да зарадим новац", каже Мухамед Карим, избеглица из Авганистана.
Ретка, али не и једина прича која се срећно завршила пре зацртаног одредишта. Одскочна даска за неке од избеглица биле су радионице у Миксалишту. Највише успеха имали су талентовани за кување.
Тајана Задравец из Миксалишта каже да је Камар из Авганистана правио савршени сутлијаш и да је он тренутно у Аустрији.
"Тамо у избегличком кампу помаже и кува свакодневно. Имамо примере људи из Сирије који су остали овде и који са различитим организацијама кувају и покушавамо да их кроз социјално предузетништво запослимо", додаје Татјана.
Они који Србију не виде као будући дом, труде се да гледају позитивно док у њој бораве. У Центру за заштиту и помоћ тражиоцима азила наводе пример породице из Авганистана која одбија да буде изолована.
"Отац заједно са нама прати дете у школу, чека дете после школе, сматра да деца треба да буду укључена у систем. Мајка то подржава. Они се труде да им сваки тренутак боравка у кампу улепшају, да деца не осете сву ту избегличку патњу и трагедију која их је задесила", истиче Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила.
Поједини станари избегличких кампова упркос свему што их је задесило вољни су да помогну Комесаријату за избеглице.
"Имамо момка кога популарно зовемо Марадона који је ушао у процедуру за добијање азила и који жели да остане и игра фудбал за један локални клуб. И он заједно са нашим колегама ради по центрима", објашњава Иван Мишковић из Комесаријата за избеглице.
За већину, Србија је ипак само пролазна станица у којој се боравак непланирано продужио.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар