У Србији све више младих доживи мождани удар

Обележава се Светски дан борбе против можданог удара, а према подацима Светске здравствене организације, у свету годишње мождани удар добије око 15 милиона људи.

Мада број оболелих, нарочито у развијеним земљама опада, у Србија и мање развијеним земљама није тако.

Годишње код нас око 25.000 људи доживи мождани удар, али посебно забрињава што је међу њима све више младих.

Према подацима Батута, у Србији је смртност од можданог удара на другом месту међу десет водећих узрока умирања у последњих пет година.

Уколико се пацијент на време јави лекару, у 90 одсто случајева настави живот без последица. Веско Зејах (29), активни спортиста, у раним јутарњим сатима осетио је вртоглавицу и малаксалост леве руке.

"У пола пет ми је укључена прва терапија. Почео сам да осећам да ми се враћа покрет руке, ноге. Боље се осећам", прича Веско.

Специјализоване установе за лечење можданог удара, нажалост, стално су пуне оболелих.

За пацијента су веома важни два до три сата од првих симптома можданог удара. Зато се истиче да се одмах јаве лекару како би се применила тромболитичка метода, а у последње време и тромбектомија и спречио шлог.

Та метода се примењује од краја 2015. године.

"Уђе се катетером и извади тромбна маса. Та терапија се може применити у првих шест сати болести и примењује се код великог крвног суда јер он даје најтежи мождани удар", објашњава неуролог КЦС Љиљана Бумбаширевић.

Фактори ризика појаве можданог удара су многобројни.

"Најчешћи узроци су висок артеријски притисак, метаболички синдром, повишене вредности масти, глицерида, циркулација крви", указује науролог КЦС Предраг Станарчевић.

Како би се смањио број оболелих, битни су превенција и дијагностика. Поред осам центара за примену тромболитичке методе, у Србији их је потребно још више како би се растеретиле постојеће установе. Такође недостају, јер су често у квару, скенери, магнетне резонанце.

У последње време потребни су и стручњаци, највише неурорадиолози, специјализоване медицинске сестре, техничари.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 11. фебруар 2025.
5° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове