Зашто информатика неће бити обавезан предмет

Информатика неће бити обавезан предмет у основној школи. Тако је одлучио Национални просветни савет јер како кажу да нема услова. Министар просвете поручује да је одлука жалосна. Наставници истичу да, ако хоћемо да се ускладимо са тржиштем рада, информатику треба учити од првог разреда.

Није прошао предлог за информатику као обавезан предмет на данашњој седници Националног просветног савета. То је жалосно лоша одлука, написао је на свом Твитер профилу ресорни министар Срђан Вербић.

Жалосно лоша за министра, за Национални просветни савет рационална.

"Што је брзо, то је кусо", цитира народну пословицу председник Националног просветног савета Александар Липковски.

Кусо би било информатику увести као обавезни предмет од 1. септембра, тврде у Националном просветном савету. Њихов председник наглашава, нису против информатике, већ против тога да се уводи ако нема услова.

"Постоје проблеми са кабинетима за информатику, опремом, функционисањем интернета, кадровским проблемима", наводи председник Националног просветног савета Александар Липковски.

У Министарству просвете кажу да опционо учење информатике не даје добре резултате, и тврде - услова за обавезну информатику има.

"Имамо конкретне податке од школа шта имају од опреме, шта имају од кабинета. По нашим подацима могуће је да се настава организује, јер би ушла само у пети разред ове године, тако да то није значајно повећање", истиче Снежана Марковић из ресорног министарства.

Док се о томе расправља, деца све раније почињу да користе рачунаре или паметне телефоне. Дигитално су спретна, али интернет не користе безбедно, нити размишљају алгоритамски. Зато информатику, кажу наставници, треба учити од првог основне. Истичу и податке Министарства телекомуникација - да ће до 2020. године 95 одсто занимања изискивати познавање информатике.

"То је за три и по године. Да ли ћемо имати 95 одсто становништва који ће то моћи да задовоље? Шта то треба да се научи у петом разреду, ако свим тим овладају? Они ће бити информатички писменији од 60 одсто целокупне популације Србије", каже председница Секције наставника информатике Србије Бојана Сатарић.

Истраживање из јануара ове године показало је да је информатички неписмено 84 одсто студената. У министарству обећавају да ће у другом покушају уверити Национални просветни савет да услова за обавезну наставу из информатике има. А то чека наредну школску годину.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи