Лончар: Дијабетес однесе 11 одсто трошкова у здравству

У Србији, према најновијим показатељима, око 710.000 људи има дијабетес и директни годишњи трошкови за лечење те болести достизали су 242 милиона евра, изјавио је министар здравља Златибор Лончар, поводом Светског дана здравља, који се обележава данас и ове године посвећен је дијабетесу.

"Према најновијим показатељима од ове болести у свету болује 415 милиона људи. У Србији је процена да 710.000 одраслих особа има дијабетес. Дијабетес је велики економски терет породицама, здравственом систему и читавом друштву", рекао је Лончар на обележавању Светског здравља здравља у Институту за јавно здравље "Милан Јовановић Батут".

Он је напоменуо да је дијабетес одговоран за 11 одсто трошкова у здравству, који су намењени углавном за лечење компликација од те болести. Директни трошкови дијабетеса у Србији за 2013. години износили су 242 милиона евра, истакао је министар здравља.

Лончар каже да је Министарство здравља крајем 2014. покренуло обнављање саветовалишта за дијабетес у домовима здравља и да ће се посебна пажња убудуће усмерити на унапређење спектра лекова за успешно лечење дијабетеса.

Директор "Батута" Драган Илић каже да је велики проблем што се дијабетес открива касно, односно код једне трећине пацијената када се појаве прве компликације.

"Највећи број оболелих је радно активно становништво, а све чешће се јавља и код младих", нагласио је Илић.

Председник републичке стручне комисије за дијабетес Небојша Лалић каже да је дијабетес честа болест од које болује девет одсто популације.

Процене су, каже, да ће се број оболелих од дијабетеса у Србији значајно повећати, па су у Србији урађени водичи добре клиничке праксе, отворена саветовалишта у домовима здравља, али се мора радити на изради Националног програма превенције и контроле шећерне болести.

Шеф канцеларије Светске здравствене организације Миљана Грбић нагласила је да су фактори ризика шећерне болести, на које се може утицати, гојазност и слаба физичка активност.

Неопходно је, како објашњава, најмање пола сата шетње сваки дан, затим здрава исхрана и смањен унос масти и шећера.

У Србији је дијабетес пети водећи узрок умирања и пети водећи узрок оптерећења болестима.

Данас у свету 415 милиона људи има дијабетес, број оболелих и даље расте и уколико се настави до 2040. године биће 642 милиона оболелих.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
38° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару