Без додатних бодова за награђене осмаке

Садашњим осмацима, награде на републичким и међународним такмичењима неће се више бодовати, осим ако не уписују специјализоване школе. Како ту одлуку образлажу надлежни, а како реагују ученици и наставници?

Један од главних разлога за доношење новог правилника о наградама, кажу надлежни, био је и тај што је претходни био непрецизан и донекле дискриминишући, јер су се за додатне поене рачунале само награде које се освоје у осмом разреду.

 

Милован Шуваков из Министарства просвете, науке и технолошког развоја рекао је да ако неко није могао да из неких разлога да учествује на такмичењу у осмом разреду, а има награде у шестом и седмом - оне му се нису рачунале.

"С друге стране, није постојало јасно мерило која су то такмичења која заиста вреде и која треба да утичу на избор школе пошто ви, додајући поене некоме на пример ко је остварио неки успех на неком спортском такмичењу можда чините и медвеђу услугу јер ће уписати гимназију за коју и можда није", каже Шуваков.

Добри ђаци су ипак разочарани. Новина о бодовању Хану и Стефана затекла је баш у припремама за републичка такмичења из математике и физике.

Стефан Николић каже да би њему, као и другој деци, значило да добију поене, јер то је нека награда за уложени рад.

"Ја ћу и даље наставити да се такмичим, али мислим да нека деца неће", каже Хана Андрић.

Директори се прибојавају домино ефекта.

"Зато што нам је и овако тешко да децу, наставнике, родитеље мотивишемо у оном крајњем резултату, а то је да је бити вредан, паметан и радити - да је то признато и да се уважава", рекао је Златко Грушановић, директор ОШ "Вук Караџић" у Београду.

Професори који припремају децу за такмичења до сада нису имали системску подршку, подсећају синдикати. Најновија одлука, тврде, погоршаће ствари.

"Да ли ћемо подржавати оне који су неамбицозни или ћемо радити на томе да подржавамо децу која имају тај такмичарски дух? Да ли ћемо радити на томе да колеге које раде са децом коначно некако стимулишемо и наградимо или ћемо сву ту децу, као и професоре оставити да се сами боре са свим недаћама", сматра  Јасна Јанковић из Уније синдиката просветних радника.

Према његовим речима, ово је један у низу лоших потеза Министарства, који ће донети потпуну летаргију и евентуално владавину лоших ђака.

За упис у средњу школу претходних година осмаци који су освојили неку награду добијали су највише 20 поена по предмету. Овогодишње осмаке, без те могућности, полагање такозване мале матуре чека 15, 16. и 17.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
28° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару