Беле руже на споменику несталима у Грачаници

Централна манифестација обележавања годишњице погрома одржана је у Грачаници, где је у истоименом манастиру најпре служено опело страдалима. Након опела, чланови породица, грађани, представници власти и Српске православне цркве прошетали су главном улицом до споменика на којем пише "Нестали" и на којем су слике Срба који су нестали на Косову.

Поред споменика су положене беле руже, а на академији посвећеној годишњици погрома, истакнуто је да трагање за инспираторима и онима који су руководили насиљем против Срба неће престати, јавља дописник РТС-а.

Централном улицом у Грачаници ишла је поворка чланова породица страдалих и несталих, грађани, званичници, представници цркве, и они који су погром преживели.

"Била сам са двоје мале деце у кући, избегли смо, паљевине су можда биле 200 метара од моје куће, тако да смо сви избегли у фински камп. Захваљујући кампу ми смо спасени", каже Славица Чепкеновић из Липљана.

У Дому културе у Грачаници одржана је свечана академија, на којој је директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао да је мартовски погром требало да буде само последња етапа у реализацији програма, чији је циљ апсолутно етничко чишћење и доминација на простору јужне покрајине.

"И циљ је, нема никакве сумње, био протеривање сваког до последњег Србина. То је спречено закаснелом реакцијом међународних снага, али много више херојском решеношћу наших људи да остану и опстану на овим просторима – томе сте и сами били сведоци", рекао је Ђурић.

Додао је да они који Србе посматрају са стране често о њима говоре "као о прзницама, инаџијама, превише тврдоглавом и поноситом народу".

"Можда то и нису особине које чине једног благородног или прагматичног човека, али јесу особине које нас као колектив чине способнима да останемо на најнегостољубивијим местима и у немогућим условима.

Срба данас на Косову и Метохији, упркос свему што се заверило против нас, и даље има, захваљујући храбрости, поносу и пркосу", поручио је Ђурић у Грачаници.

Истакао је да је мартовско насиље било толико масовно и организовано да се није могло догодити без дуге и темељне припреме и додао да жртве и њихови најмилији и данас вапе не за осветом већ за правдом.

"Зато вас молим да останете поносни, храбри и пркосни", поручио је директор Канцеларије за КиМ окупљенима у Грачаници уз констатацију да се не осврћемо данас у прошлост зато што смо, како кажу неки, у прошлости заробљени, "већ зато што је прошлост наша садашњост", не нашом кривицом.

"Насиље било дуго и темељно припремано"

Ђурић је подсетио да је у Приштини живело 50.000 Срба, у Косову Пољу више од 20.000 Срба и да су сви ти људи, њих укупно 247.000, протерани само због свог порекла.

"Не говоримо дакле о 17. марту као о спонтаном догађају насталом из неконтролисаног осветничког жара због утапања двоје деце, за шта су лукаво и злонамерно оптужени Срби. Насиље је било толико масовно и организовано да се није могло догодити без дуге и темељне припреме", рекао је Ђурић.

Оценио је да нико овако раскошну и богату земљу не напушта од своје воље већ зато да би сачувао голи живот и да би се склонио од "дивљаштва и зулума".

Према његовим речима, може се само претпоставити ко је био архитекта погрома, јер до данас за њега нису одговарали ни починиоци ни организатори, додајући да нема дилему да су ту операцију могле извести само оне политичке и безбедносне структуре које су и у јуну 1999. године организовале и погроме и реке и колоне људи које су у муци и патњи напустиле КиМ.

Ђурић је истакао да кажњавање одговорних за мартовски погром и за погром 1999. и 2000. године није нужно само због задовољења правде, већ и због отклањања политичких узрока који су до злочина довели.

"Зато данас, када се у нашој јужној покрајини нападају људи само зато што су Срби, када се преврћу камиони само зато што су српски, оправдано се питамо постоје ли гаранције да злочиначки покушај истребљења српског народа на КиМ више не може да се понови", запитао је Ђурић.

Нагласио је и да би политичка елита косовских Албанаца морала да почне да искорењује мржњу уместо што је неки представници и то изабрани у парламенту и другим институцијама, упорно генеришу.

Ђурић је истакао и да Србија данас води политику која је потпуно супротна политици мржње и да жели да ствара мостове међу људима са циљем да у будућности ни албанска ни српска деца не морају да стрепе од понављања таквих погрома и таквог насиља.

"Због тога у нашој политици, сећајући се наших жртава, ми данас не наступамо са срџбом и мржњом у срцу, већ са жељом да градимо будућност у којој сви можемо да живимо у миру и спокојно", рекао је Ђурић.

"Борба за истину се наставља"

Председник Комисије за нестале Вељко Одаловић поручио је да албанско друштво мора да се суочи са својим злочинама и, све док то не уради, за њих нема ни будућности, ни перспективе.

Обраћајући се на академији, Одаловић је рекао да је очигледно да Приштина према Специјалном суду има крајње негативан став, али, како је рекао, суд нека суди, а ми ћемо судити на основу онога што они ураде.

Одаловић је подсетио да се 1.658 особа са Косова и Метохије воде као нестале, те додао да ће борба за истину бити настављена и да ће се тражити свака нестала особа, без различитости.

"То је одговоран однос одговорне државе и ми хоћемо да и овај хумани и цивилизацијски чин урадимо онако како то може једна организована држава каква је Србија", рекао је Одаловић.

Подсећајући на догађања из марта 2004, Одаловић је истакао да је оно што највише боли то што инспиратори и починиоци тог злочина нису изведени пред лице правде.

Одаловић је истакао и да је Хашки трибунал, иначе установљен по вољи моћника, "заћутао и занемео" на злочине које су, како је рекао, албански терористи и сепаратисти, разуларене банде 1999. и 2000. починили над српским народом на Косову и Метохији.

"Оно што даје наду је да ће Специјални суд (за злочине ОВК) имати снаге да изведе и санкционише и казни оне који су злочине починили", рекао је Одаловић и додао да породице имају право да сазнају шта се десило и ко су починиоци злочина.

"Потребна духовна обнова српског народа"

Епископ рашко-призренски Теодосије изјавио је на обележавању годишњице мартовског погрома да је косовскометохијска земља прескупа да би је могли продати или уступити и да су литургије у храмовима који су страдали пре 12 година а сада обновљени, позив расељенима да се врате.

Владика Теодосије је поручио да је поред обнове српских светиња на КиМ потребна духовна обнова нашег народа, његове слоге и заједништва око цркве која га је вековима чувала и бринула се о њему.

Подсетио је да су на данашњи дан пре 12 година гореле српске цркве од Призрена до Косовске Митровице и од Обилића до Пећи и Ђаковице, још 4.000 Срба протерано а осам је пострадало и поред војног и цивилног присуства.

"Али поред свега тога, име православно и српско на овим светим просторима није нестало и у нашим црквама и манастрима још се поје света литургија, што је најбољи показатељ да колико год страдали, наша вера у искушењима бива јача", поручио је владика.

Организатор академије је било Удружење породица косметских страдалника у сарадњи са Канцеларијом за Косово и Метохију и Комисијом за нестала лица, а њој је присуствовао и заменик премијера у косовској влади Бранимир Стојановић, као и представници Удружења киднапованих и несталих Срба – "Косметски страдалници".

У таласу насиља 17. и 18. марта 2004. године убијено је осморо Срба, повређено најмање 170, а протерано око 4.000 Срба.

Док се мартовско насиље обележавало и у другим деловима Косова, на зидовима православне Цркве Свети Никола у Приштини, запаљене и порушене 2004, освануо је графит Исламске државе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. јун 2024.
28° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару