Потпис на донорску картицу, нада, лек и шанса за нови живот

У Србији донорску картицу има 140.000 грађана, односно десет пута више него када су Радио- телевизија Србије и Министарство здравља пре осам година покренули кампању "Продужи живот". Међутим, тај број није довољан да би сви они којима је нови орган једини лек, на време добили неопходну помоћ.

Да ставе потпис на картицу на којој пише да се њихови органи у случају мождане смрти могу користити за лечење других људи, у редакцију РТС-а дошли су омбудсман Саша Јанковић и повереник за информације Родољуб Шабић.

Родољуб Шабић каже да му је било логично да да неком другом човеку шансу да живи.

"Мислим да је то нормално и мислим да смо радили јако мало да код људи јачамо ту представу која нам је ваљда својстевна, да јачамо хуманизам и солидарност, и драго ми је што се овом кампањом то покушава радити", каже Шабић.

Саша Јанковић, заштитник грађана каже да није била тешка одлука. "Тешко је замислити и прихватити да у 21. веку било ко може да изгуби живот ако тај живот може бити спасен, а да притом нико неће трпети никакву штету, ако могу да учиним нешто и лично да повећам шансу да било ко сачува живот то ћу са задовољтсвом учинити", рекао је Јанковић.

Донорска картица није законски обавезујући документ, и увек се тражи и сагласност породице да би се приступило трансплантацији. Таква процедура примењује се у већини земаља. Иако ускоро почиње рад на новом закону, сагласност породице тражиће се и убудуће.

Др Ненад Милојичић из Управе за биомедицину Министарства здравља каже да је добро када институције као што су заштитник и повереник потпишу картице, јер то значи да имају поверење у систем Србије.

"Могу да кажем и да израда новог закона о трансплантацији органа почиње 22. фебруара уз подршку еxперата ЕУ. Министарство здравља има жељу да до првог јуна уради два нова нацрта закона о трансплантации органа и трансплантацији ћелија и ткива", каже Милојичић.

До тада, неопходно је да се у промоцију даривања и завештања органа укључе сви они који могу да помогну програм трансплантације у Србији. На тај начин, између осталог, показујемо колико смо као друштво развијени, хумани и солидарни.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару