"Држава брине о особама са инвалидитетом"

Министар Александар Вулин рекла је да држава Србија свакодневно брине о особама са инвалидитетом, а средствима ПИО фонда и Министарства рада започета је велика акција у којој ће свака зграда тог фонда имати рампу или лифт,

Вулин је нагласио да је је иста акција покренута и са МУП-ом и да неће постојати ниједна Полицијска управа у коју особа са инвалидитетом неће моћи да уђе на достојанствен начин и испуни своја грађанска права.

"Урадићемо што је потребно како би особе са инвалидитетом могле да остваре своја права. Оне су важан део нашег друштва, ми их не посматрамо другачије, не посматрамо их као терет, не гледамо их као особе које нешто не могу, већ их гледамо као наше суграђане, који могу пуно", рекао је Вулин током обилска ПИО фонда.

Према његовим речима, држава је за финансирање организација и конкурса особа са инвалидитетом у овој буџетској години издвојила 323 милиона динара и није смањила ниједно буџетско давање са особе са инвалидитетом.

Вулин је додао да је за активне мере запошљавања издвојено 500 милиона динара, што је, наглашава, повећање у односу на 2014. годину.

Вулин је истакао да је ове године запослено 4.126 особа са инвалидитетом, од тога 1.558 жена, што је, како је рекао, посебно тешка запошљива категорија, а те бројке представљају повећање и у односу на прошлу годину.

"За рефундације, односно субвенције зарада за особе са инвалидитетом, за све оне који раде у заштитним радионицама, издвојили смо 750 милиона динара и све су исплаћене до једног динара", рекао је Вулин.

Додао је да је такође близу 50 милиона динара издвојено за рефундацију трошкова приликом набавке аутомобила за особе са инвалидитетом, али министар подвлачи да није само новац оно по чему се мери однос државе према особама са инвалидитетом.

"Донели смо два веома важна закона, када су у питању и тумачи знаковног језика и употреба пса водича. У плану нам је и ја се надам да ћемо то можда успети и чак до краја ове године да, мењајући Закон о забрани дискриминације особа са инвалидитетом, уведемо и потпуно нову законску одредбу по којој ће особе са инвалидитетом имати право на коришћење факсимила", рекао је Вулин.

Према његовим речима, сви суграђани који због физичког хендикепа нису у стању да се потпишу у банци, да ураде тако једноставне и обичне ствари сада ће, променом законске регулативе, коначно моћи да користе факсимил и да и ту постану равноправни чланови друштва.

Нагласио је и да су први пут уведени нови иновативни сервиси на пример, за глуве и наглуве, да је у Београду уведен Телецентар, где глуви и наглуви имају могућност да, користећи иновативне технологије, увек буду у комуникацији са својим тумачем за знаковни језик.

"На нама као друштву је да помогнемо, да им омогућимо да живот буде праведнији и лакши. Зато данас честитам Светски дан особа са инвалидитетом, желим пуно среће нашем инвалидском покрету, који је показао да сваким даном напредује и колико љубави и ентузијазма може да понуди нама осталима", рекао је Вулин.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. август 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару