Читај ми!

Новим закоником приватна својина постаје људско право

Србија ће следеће године поново добити Грађански законик после 70 година, иако смо га као трећи у Европи први пут донели 1844. године. Грађански законик, за многе најбитнији пропис једне државе, представља темељ приватног права којим се дефинишу уговори, својина, наслеђивање и породично право. Чланови Комисије кажу да од њега не треба очекивати ништа револуционарно, али ће донети много малих промена које утичу на свакодневни живот грађана.

На првој јавној расправи која је одржана у Нишу писци Грађанског законика су судијама, адвокатима и свима који ће се тим прописом користити представили предлог решења у области својине.

Један од 2.838 чланова нацрта Грађанског законика први пут ће право приватне својине посматрати као људско право.

"Ви нигде не можете крочити и да кажете – ово на чему стојим то је моје, ми се залажемо да право својине појединаца буде изједначено са правом својине било ког субјекта, па било то и држава Република Србија", рекао је члан Комисије за израду Грађанског законика Миодраг Орлић.

Тако ће, предвиђа та одредба, променити праксу да из процеса реституције буду изузете зграде амбасада и други објекти који су јавна својина. А пракса је да Агенција за реституцију до сада није решила ниједан захтев за повраћај имовине коју користи држава.

Уводи се још једна новина – право грађења. То предвиђа да власник земље може дозволити другоме да гради на том земљишту, оствари право својине над тим објектом, али најдуже на сто година.

"По истеку рока власник земљишта постаје по сили закона и власник зграде, а сходно уговору исплаћује градитељу одређену суму као накнаду за вредност зграде... Дакле, ако сам подигао стамбену зграду, са правом грађења које траје 100 година, ја ћу продати станове, а етажни власници ће имати својину 100 година а тада ћемо и ја и они све предати власнику земљишта", објашњава члан Комисије Драгор Хибер.

До краја године планиране су још три јавне расправе на којима ће се разматрати нацрт Грађанског законика, који би требало да буде усвојен следеће јесени.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару