Тежак пут до туђе неге

У првих девет месеци ове године, од преко 22.000 захтева за туђу негу и помоћ, позитиван одговор добила је тек половина. Док у пензијско-инвалидском фонду кажу да је један од разлога велики број неоснованих захтева, грађани сматрају да су законске одредбе за добијање те врсте помоћи преоштре.

Шездесетпетогодишња М. Б. болује од шизофреније и други пут је одбијена за добијање туђе неге и помоћи. Породица која брине о њој тврди да комисија није поступила у складу са званичном лекарском документацијом и тако јој ускратила неопходну помоћ.

"Комисија је у образложењу написала да њен дефект когнитивних функција није тешког степена, а у извештају лекара специјалисте пише да јесте. Не знам на основу које документације су они то закључили, на основу ког прегледа су они то утврдили", истиче снаја Ј. М.

Незадовољни грађани уз бесплатну правну помоћ имају право и на жалбу, кажу у ПИО Фонду.

"Најчешће упућујемо на жалбу ако су незадивиљни одлуком, коју решава другостепени орган. У оквиру те жалбе, уколико постоји нови моменат, доставља се отпусна листа или извештај о погоршању. Постоји право у извршењу жалбе уколико су незадовољни и тада, и онда се може повести и управни поступак", објашњава начелник Одељења за медицинско вештачење Миладин Бујаковић.

У Националној организацији особа са инвалидитетом Србије покренута је иницијатива за измену постојећег правилника.

"Поред промене правилника о телесним оштећењима, ми ћемо предложити да се формира радна група у којој ћемо, ја се надам, и ми имати представника, затим да се промени и састав комисија које раде процену телесних оштећења, у том смислу да састав буде мешовитог типа како би се заузео мултидисциплинарни приступ. Дакле да поред лекара буде и представника других струка који ће овај проблем сагледати и целовитије", каже Иванка Јовановић из Националне организације особа са инвалидитетом.

Начелник Одељења за медицинско вештачење Миладин Бујаковић каже да је број људи који траже туђу негу све већи и већи и да се критеријуми преиспитују.

"Јавност ће бити благовремено обавештена јер и ту не треба радити брзоплето већ у складу с медицинским критеријумима и законским прописима", каже Бујаковић. 

За сада право на такву врсту новчане надокнаде имају непокретни, слепи, дементни, они који без туђе неге и помоћи не могу самостално да се хране, облаче и крећу по кући.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. јун 2024.
33° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару