Читај ми!

Старе расе животиња тражене на тржишту

Уз резервате Засавицу и Делиблатску пешчару, Стара планина је најважнији центар за очување старих, аутохтоних раса домаћих животиња у Србији.

Говедо буша, овце пиротска праменка, каракачанска, косовска бардока само су неке од ретких раса домаћих животиња које се узгајају на простору Старе планине. Већина ових животиња су угрожене, а појединим врстама прети изумирање. Њихови власници кажу да су аутохтоне расе изузетно захвалне за чување, а производи су тражени на тржишту.

"Њихова предност је у томе што не изискују велику количину хране током зиме, када је нема, а и ако нема снега могу да се пуштају на оскудне паше. Захвалне су и због чистог меса, без концентрата", каже фармер Ранђел Станковић.

Фармер Иван Радев каже да се исплати чување старих раса животиња јер је литар овчјег млека од 100 до 120 динара, а овчји сир је 600 динара. "Тражи се, али нема довољно", додаје Радев.

Стручњаци кажу да је очување аутохтоних раса важно на планетарном нивоу, пре свега зато што су прилагодљиве и отпорније на болести.

"Због тога што су аутохтоне расе чувари генетског материјала, односно залог за будућност човечанства. У некој будућност, ако дође до нових болести, а доћи ће увек, имају довољно разноврсности да преживе све то", наводи Слободан Милошевић из удружењеа "Натура Балканика".

Доцент Ветеринарског факултета у Београду Ружица Траиловић указује да узгој старих раса не захтева нека велика улагања када је реч о смештају и припреми хране, тако да су погодне за самоодрживи развој пољопривреде.

Број ових угрожених животиња почео је да се повећава од 2013. године, када је Министарство пољопривреде поново увело субвенције.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
29° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи