Дан борбе против трговине људима

Према подацима Уједињених нација, у сваком тренутку око два и по милона људи жртве су трговине људима. Ове године, за првих шест месеци, у Србији је идентификовано 13 жртава трговине људима, од чега их је девет сексуално експлоатисано. Полиција је против 21 особе поднела кривичне пријаве.

Агонија петнаетогодишње девојчице коју је рођак одвео у Италију да би просјачила, трајала је годину дана. Она је само једна од жртава устаљеног ланца трговаца људима који лако уништавају туђе животе.

"Да би пристала на просјачење и плус и сексуалну експлоатацију, она је свакодневно добијала батине, била је лишавана хране, контакта са породицом", каже Лидија Милановић из Центра за заштиту жртава трговине људима.

Ову девојчицу Центар за помоћ жртвама трговине људима и полиција успели су да спасу. Ипак, њен опоравак трајаће дуго, а толико ће се чекати и на процесуирање одговорних.

Да се слични примери модерног ропства открију, кажу у Министарству унутрашњих послова, помогао је споразум са Европолом.

"Нашој полицији је омогућено да врши провере кроз Европолове базе податка рачунајући тзв. унакрсну проверу података. Подсетићу да су чланови Европола 28 држава ЕУ као и да су потписани споразуми о оперативној сарадњи са другим државама као што су САД, Канада и Аустралија", наводи Саша Госић из Одсека МУП-а за сузбијање илегалних миграција и трговине људима.

У Србији не постоји центар за збрињавање жртава трговине људима. Могућности невладиних организација су недовољне, а и државно прихватилиште за ургентно збрињавање не функционише јер ни сам Центар за помоћ жртвама трговине људима нема одговарајуће просторије - ради у оквиру Геронтолошког центра.

"Оно што ја препознајем као много већи проблем јесте недостатак адекватних капацитета за збрињавање деце која су жртве трговине људима. Ми сада користимо ресурсе у прихватилиштима Заводу за васпитање деце и омладине у Београду, али то нису нити по капацитету довољни услови", истиче Лидија Милановић.

Катарина Ивановић, из НВО "Астра", указује да постоје случајеви да се деца жртве трговине људима смештају у прихватилишта намењена деци без родитељског старања.

"Или у хранитељске породице или чак у породице одакле су можда и били експлоатисани од стране неких чланова породице", напомиње Ивановићева.

У извештају Стејт Дипартмента за ову годину похваљена је боља идентификација жртава. Ипак, каже се и да би кривично гоњење са осуђујућим пресудама требало да буде ефикасније, а казне оштрије. Посебно се апелује да се побољша заштита жртава и обезбеди им се помоћ. Можда ће нова Стратегија превенције и сузбијања трговине људима, на коју се чека четрири године, уважити те сугестије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи