Читај ми!

Србија постала чланица Механизма цивилне заштите ЕУ

Србија је постала пуноправна чланица Механизма ЕУ за цивилну заштиту, што јој омогућава сваку врсту помоћи и подршку ЕУ у случају природних катастрофа.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је након потписивања споразума којим је Србија постала 33. чланица тог механизма, да ће Србији сада бити доступнија помоћ и ефикаснија заштита приликом поплава, земљотреса, пожара.

"Србији су од данас доступни сви аспекти цивилне заштите, као да је пуноправна чланица ЕУ", рекао је Стефановић, преноси Бета.

Истакао је да ће Србија сада моћи да користи услуге метеоролошких сателита и да ће јој бити доступни сви облици практичне помоћи ЕУ, коју је већ видела на делу приликом поплава прошле године.

Стефановић је захвалио ЕУ што је Србија само неколико месеци након аплицирања већ постала чланица Механизма цивилне заштите.

Рекао је да ће Србија искористити све погодности и искуства земаља ЕУ, али и понудити своја знања и ресурсе. Србија ће развијати свој механизам цивилне заштите, ватрогасне, полицијске и службе хитне помоћи.

Стефановић је истакао да ЕУ није Србији поставила услов да прекине сарадњу са Русијом у цивилној заштити и у руско-српском хуманитарном центру у Нишу.

"Србија је јасно показала своју европску оријентацију уз сарадњу с другим партнерима који су јој такође били од велике помоћи у непогодама", рекао је Стефановић.

Европски комесар за хуманитарну помоћ и управљање ванредним ситуација Христос Стилијанидис рекао је да је Србија потписивањем споразума учинила велики корак у процесу европских интеграција, а и да је ЕУ стицањем нове чланице тог механизма ојачала своју цивилну заштиту.

"Србија и ЕУ ће радити као партнери", истакао је Стилијанидис и као посебну предности навео то што ће Србији сада бити на располагању све информације из система за упозоравање на елементарне непогоде.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи