Трихинелоза у Ћуприји, Деспотовцу и Параћину

У лабораторији Ветеринарског специјалистичког института у Јагодини потврђено је присуство трихинелозе код узорака две дивље и једне домаће свиње, и то месо је уништено, изјавио је директор тог института Зоран Рашић.

Месо заражене домаће свиње је било са подручја општине Ћуприја, а дивљих свиња са подручја општина Деспотовац и Параћин, прецизирао је Зоран Рашић, преноси Танјуг.

Ветеринарски институт у Јагодини покрива подручје 13 општина Шумадије и Поморавља укључујући и градове Крагујевац и Јагодину и има Лабораторију акредитовану по међународним стандардима.

Ове године у овој лабораторији су прегледана 3.582 узорка меса, са данашњим даном, на трихинелозу, објаснио је Рашић.

"Трихинелозе има на овом подручју, ради се о тешкој болести. Код људи у Мачви, Срему, где има више трихинелозе, нема дилеме, они носе месо на преглед, али људи са овог терена то олако схватају, неозбиљно, као нема то код нас", рекао је Рашић.

Када су кланице у питању ту немамо никаквих проблема, сви узорци се прегледају и то је апсолутно под контролом, али је проблем, кад људи кољу свиње за сопствене потребе.

Проблем је то што се код свиње не примећује да је болесна, изгледа савим нормално, нормално једе, напредује, када се закоље нема никаквих видљивих макроскопских знакова болести, упозорава Рашић.

"Због тога треба обавезно да се врши преглед меса заклане свиње. Све наше амбуланте и Ветеринарске станице, су кадровски и технички премљене за преглед меса а преглед је поуздан. Није скупо и непостоји ниједан разлог да се ризикује здравље своје и својих укућана јер је болест веома непријатна чак и опасна по живот", рекао је Рашић.

Ово је време свинокоља, кољу се и прасци за славе, и људи "треба обавезно након клања да изврше преглед меса на трхинелозу јер нема везе да ли су свињу гајили у свом домаћнству или су је купили, то уопште није битно", поручио је Рашић. "Преглед је обавезан" истакао је он.

Стручњаци института подсећају да се "од једне трихинелозне свиње од око 100 килограма може инфицирати 200 људи, па и више ако је број ларви трихинеле у граму меса велик".

"У једном граму меса може да се нађе 500 до 1.000 ларви а човек се зарази и теже оболи само са једним парчетом меса или кобасице а што је већи број унетих ларви клиничка слика је тежа", истичу стручњаци Института.

Носиоци паразита трихинеле спиралис су домаће и дивље животиње али ретко оболевају са видљивим знацима болести, а болест се код њих утврђује прегледом крви или биопсијом мишића, истичу ветеринари, уз напомену да су пацови најчешћи преносиоци ове болести.

Узрочници трихинелозе се уништавају термичком обрадом меса.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару